Prace nadesłane na konkurs Muzeum Warszawy na ulicach stolicy
  • 0
  • 4
29.07.2019

Prace nadesłane na konkurs Muzeum Warszawy na ulicach stolicy

Do końca lipca w przestrzeni miejskiej Warszawy można oglądać plakaty nadesłane na konkurs „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989 roku”, zorganizowany przez Muzeum Warszawy. Na słupach Warexpo pojawiły się prace w graficzny sposób odnoszące się do politycznych i społecznych przemian, jakie dokonały się w ostatnich dekadach.

Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Warszawy wraz z partnerami – Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej oraz Warexpo. Był on punktem wyjścia do artystycznego komentowania wydarzeń i przemian wokół 4 czerwca 1989 r.

Muzeum Warszawy jako miejska instytucja kultury nie tylko opowiada o historii miasta, lecz także odnosi się do zmieniającej się współczesności. Ciekawi nas perspektywa młodych osób, dlatego tworzymy przestrzeń wymiany doświadczeń i poglądów. Święto Wolności jest ku temu doskonałą okazją. Dla muzeum to także ważny moment na zastanowienie się, jak przez ostatnie 30 lat zmieniała się Warszawa, Polska i Europa – mówi Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Podsumowanie trzydziestu lat politycznej, gospodarczej i społecznej transformacji jest zadaniem niełatwym. Plakat to dyscyplina operująca skrótem graficznym, znakiem. Przekaz jest więc z natury prosty, choć niekoniecznie jednoznaczny. Organizatorzy uznali, że zaproszenie do udziału w konkursie młodych twórców, w większości urodzonych w postkomunistycznej Polsce, posłuży za społeczny barometr. Pokaże on, w jaki sposób kolejne pokolenia oceniają rezultaty owej transformacji – dodaje Piotr Rypson, przewodniczący jury.

Nadesłane prace ukazują złożoność rzeczywistości po 1989 r. w Polsce. Młodzi artyści wskazują na podziały, jakie powstały po solidarnościowych tryumfach czy niepewne i nietrwałe efekty budowania demokratycznego ustroju i społeczeństwa obywatelskiego. Niektóre z projektów odnoszą się do palących problemów społecznych.

Pokonkursowe prace będzie można oglądać bezpłatnie w Muzeum Warszawy oraz na miejskich słupach Warexpo do 31 lipca.

  • 4

29 lipca 2019

26 lipca 2019