W Poznaniu pojawił się miejski filtr oczyszczający powietrze ze smogu. Projekt realizują Żabka, Oxygen City i Airly
  • 0
  • 3
5.01.2022

W Poznaniu pojawił się miejski filtr oczyszczający powietrze ze smogu. Projekt realizują Żabka, Oxygen City i Airly

Żabka w ramach partnerstwa ze start-upami Oxygen City i Airly postawiła w centrum Poznania filtr, który ma oczyścić ze smogu przeszło 9 000 000 m3 powietrza w ciągu miesiąca. Taka ilość powietrza pozwoliłaby wypełnić całą bryłę Stadionu Narodowego 9 razy. W ten sposób Żabka walczy ze smogiem i bilansuje zanieczyszczenia wprowadzane poprzez eksploatację własnej floty samochodowej na terenie stolicy Wielkopolski.

Filtr antysmogowy został postawiony przy ul. Matyi 8 w Poznaniu, przy centrali firmy Żabka. Jego uruchomienie nastąpi 12 stycznia 2022 r. Sieć w swojej strategii odpowiedzialności określiła szereg założeń mających na celu pozytywny wpływ na otoczenie. Jednym z nich jest budowanie partnerstw na rzecz pozytywnego wpływu na otoczenie. W tym celu Żabka Polska nawiązała współpracę ze start-upami Oxygen City i Airly, której efektem jest przygotowanie miejskiego filtra powietrza wyposażony w sensor mierzący aktualny poziom zanieczyszczenia.

Do 12 stycznia przy urządzeniu stworzonym przez Oxygen zostanie zainstalowany sensor, który na bieżąco będzie wskazywał poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2,5 oraz PM10. Tryb pracy urządzenia zostanie zaprogramowany zależnie od stopnia zanieczyszczenia powietrza zbadanego przez czujnik Airly oraz pory dnia po to, aby zoptymalizować działanie urządzenia, umożliwiając oczyszczanie powietrza w sposób najefektywniejszy.

Filtr służy do walki ze smogiem, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Ma likwidować przeszło 80% pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, jak również kurz, pyłki, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy. Urządzenie emituje dźwięk o natężeniu poniżej 65 dB, czyli na poziomie głośności ruchu ulicznego, porównywalny także z hałasem związanym z pracą w biurze czy dźwiękiem głośnej rozmowy. Stacja filtrująca zasilana jest w całości energią z odnawialnych źródeł. Dodatkowo na filtrze zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

  • 3
miejski filtr oczyszczający powietrze

Miejski filtr oczyszczający powietrze ze smogu

5 stycznia 2022

  • 1
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
5.01.2022

Panthers Wrocław z klipem „Ballin” promującym klub i miasto

Trener drużyny futbolistów amerykańskich Panthers Wrocław, Meech Eaton wraz z zawodnikami Dariusem Robinsonem i Williamem Lloydem stworzyli utwór promujący zarówno klub, jak i stolicę Dolnego Śląska. Teledysk został nagrany tak, by zaprezentować dzień z życia Pantery. Autorami tekstu są sami zawodnicy, którzy na co dzień oprócz gry w jednej z najlepszych drużyn futbolowych w Polsce zajmują się muzyką.