Pozew sądowy przeciwko reklamie Devil Energy Drink
  • 0
  • 1
1.03.2018

Pozew sądowy przeciwko reklamie Devil Energy Drink

Stowarzyszenie Twoja Sprawa złożyło pozew sądowy przeciwko reklamie Devil Energy Drink. Argumentuje, że kreacja odwołująca się do skojarzeń z seksem oralnym naruszyła dobre obyczaje w sposób drastyczny. Tymczasem w działalności marketingowej przedsiębiorcy są zobowiązani do respektowania dobrych obyczajów. Wynika to z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Jak podkreśla STS, ta opinia znajduje odzwierciedlenie w uchwale Komisji Etyki Reklamy. KER stwierdziła, że reklama Devil Energy Drink narusza dobre obyczaje. Jest też niezgodna z zasadami odpowiedzialności społecznej, uprzedmiotawia wizerunek kobiety i dyskryminuje ze względu na płeć.

Złożenie pozwu przez nasze stowarzyszenie jest sprawą bezprecedensową w Polsce. Wielu przedsiębiorcom oraz ich klientom nie podoba się marketing oparty na uprzedmiotowieniu. Jednak przedsiębiorcy są zajęci prowadzeniem biznesu i nie podejmują działań chroniących dobre obyczaje. Dlatego decyzję o złożeniu pozwu podjęło nasze stowarzyszenie, chcąc chronić rynek przed tego typu praktykami marketingowymi – piszą przedstawiciele STS.

Stowarzyszenie domaga się usunięcia reklamy, przeprosin oraz zapłaty 60 tys. zł na rzecz dzieci uczących się w liceum polonijnym w Warszawie. Szkoła jest w trudnej sytuacji finansowej, a wielu uczniów pochodzących z Polonii z Ukrainy, Litwy czy Kazachstanu potrzebuje wsparcia.

Producentem napoju Devil Energy oraz wody Jaworowy Zdrój jest firma Waterius. Nie wycofała się ona z publikowania reklamy pomimo podjęcia uchwały przez KER. Co więcej – jak twierdzi stowarzyszenie – w odpowiedzi na skargi w sposób wyjątkowo lekceważący zasugerowała, że „przedstawione treści skarg i de facto ich nasycenie treściami o charakterze seksualnym świadczy w ocenie spółki o wyobraźni i skarżących”.

Błąd w marketingu można zawsze popełnić. Tutaj jednak dochodzi do kontynuowania naruszeń z winy umyślnej – argumentuje STS. To pierwszy pozew złożony przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa.

  • 1

Piotr S.

3 tygodnie temu

I super :-)

Andersen

3 tygodnie temu

Sprawa pierwsza - pidsałem kiedyś - skoro KER nie ma mocy prawnej, by swoje uchwały wprowadzać w życie, powinien w trybie bez żadnego trybu uchwalić samorozwiązanie.
Sęk w tym, że tej uchwały również nikt nie musiałby respektować.
Sprawa druga - niezależnie od jakości skarżonej reklamy, brakuje mi prostej informacji, w czyim imieniu i interesie występuje na drogę sądową STS.
Są poszkodowani?
Reprezentują określonych poszkodowanych a jeśli tak, to kogo konkretnie?

Nie sądzę, by 'amerykański model działania', w którym każdy może pozwać każdego o cokolwiek, w tej konkretnej sprawie pomógł, skoro środowisko twórców reklam jest na tyle niezdecydowane, że ich własne uchwały nikogo nie obchodzą.
Poza tym,

Andersen

3 tygodnie temu

Poza tym, nawiązując do białych ksiąg i innych kodeksów etycznych, proszę sobie łaskawie, w wolnej chwili, zajrzeć na grupy ogłoszeniowe w socjal mediach - jak na dłoni widać, jakie "uczciwe" warunki pracy oferują polskie agencje reklamowe - króluje samozatrudnienie i umowy o dzieło, a stawki już teraz są otwarcie wyśmiewane przez ewentualnych pracowników, a właściwie, mając na uwadze format prawny współpracy, kontrahentów.

1 marca 2018