Powstaje Ikea bez parkingu
  • 0
  • 3
21.01.2020

Powstaje Ikea bez parkingu

W Wiedniu powstaje sklep Ikei pozbawiony miejsc parkingowych. W ich miejscu znajduje się ogólnodostępny taras wypełniony zielenią.

Typowy sklep sieci ma rozległy parking, który może pomieścić kilkaset samochodów. Firma dąży jednak do zmniejszenia śladu węglowego. W tym tego powodowanego przez klientów jadących do jej podmiejskich sklepów. Powstający w stolicy Austrii siedmiokondygnacyjny budynek będzie zupełnie pozbawiony miejsc parkingowych.

Obiekt przeznaczony jest dla pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej. Znajduje się tuż przy przystanku tramwajowym i w odległości trzech minut spaceru od stacji metra. Jest też łatwo dostępny dla rowerzystów.

Wszystko, czego klienci nie będą mogli zabrać ze sobą ze sklepu, zostanie dostarczone przez Ikeę. Dostawy będą odbywać się za pomocą elektrycznych samochodów.

Miejsce, które byłoby potrzebne do parkowania, można było więc wykorzystać do innych celów.

Radykalnie wpłynęło to na nasz projekt – mówi architekt Jakob Dunkl, właściciel firmy Querkraft, która pracowała nad projektem.

Na dachu budynku zamiast parkingu znajduje się ogólnodostępny taras. Parter zajmą detaliści ze starszego budynku, który został zastąpiony przez nową konstrukcję.

Budynek jest otoczony zielenią, co stanowi kolejną część strategii zrównoważonego rozwoju. Ma to zapobiegać powstawaniu tzw. miejskiej wyspy ciepła.

Na wszystkich fasadach i dachu znajdzie się łącznie 160 drzew. Rośliny pomogą ocieniać szklane fasady, utrzymując chłód wewnątrz sklepu w najgorętsze dni. Schłodzą również okolicę i pomogą w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza i CO2.

Ponadto Dunkl zwraca uwagę, że budynek jest bardzo elastyczny. Przestrzeń można będzie łatwo dostosować do innych potrzeb. Teraz znajdzie się w niej sklep z meblami, jednak za 20–30 lat może być to coś zupełnie innego.

Źródło: www.fastcompany.com

  • 3
W Wiedniu powstaje Ikea bez parkingu, z mnóstwem zieleni

W Wiedniu powstaje Ikea bez parkingu, z mnóstwem zieleni

W Wiedniu powstaje Ikea bez parkingu, z mnóstwem zieleni
W Wiedniu powstaje Ikea bez parkingu, z mnóstwem zieleni

21 stycznia 2020

20 stycznia 2020

  • 3
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
20.01.2020

Gdzie spotkali się Kendall Jenner i Sokół? Zestawienie YouTube Ads Leaderboard 2019

Reklama polskiej marki Reserved z modelką Kendall Jenner zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu YouTube Ads Leaderboard za cały 2019 r. Drugie miejsce na podium należy do spotu promującego Samsunga Galaxy Note 10, w którym raper i przedsiębiorca Wojciech Sosnowski, czyli Sokół, odbywa „Bardzo ważne spotkanie”. Zeszłoroczne podium zamyka wideo z cyklu „Szef i reszta” Pracuj.pl.