Portal ZaadoptujFaceta wyśle 1000 listów miłosnych w przestrzeń kosmiczną
  • 1
  • 3
18.02.2021

Portal ZaadoptujFaceta wyśle 1000 listów miłosnych w przestrzeń kosmiczną

Portal randkowy ZaadoptujFaceta zamierza wysłać 1000 listów miłosnych w przestrzeń kosmiczną. Wyruszą one z Przylądka Canaveral i pokonają miliony kilometrów. Przez sześć miesięcy będą znajdować się na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie powrócą na Ziemię.

Według założeń akcji „Cosmic Love” każdy list pokona łącznie ponad 100 mln kilometrów, zanim dotrze do adresata. Jest to odpowiednik podróży w obie strony z Ziemi na planetę Wenus. Przesyłki zostaną przetransportowane na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w listopadzie bieżącego roku.

Start odbędzie się z Przylądka Canaveral, na terenie bazy kosmicznej Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, która 16 lipca 1969 r. umożliwiła załogowy lot na Księżyc. Aby wiadomości były bezpieczne podczas misji, będą podróżować w specjalnej paczce o łącznej wadze 500 g, co stanowi około 0,002% ładunku użytkowego rakiety.

Podczas wyprawy wszystkie listy będą wystawione na działanie środowiska kosmicznego. Mogą więc zostać poddane jonizującemu wpływowi promieni słonecznych, a tusz lub papier mogą nieznacznie zmienić swój odcień. W konsekwencji ich stan po powrocie na naszą planetę nie będzie taki sam.

Lądowanie przesyłek na Ziemi będzie miało miejsce na Ocenie Atlantyckim. Tam wyląduje kapsuła Dragon po sześciu miesiącach przebywania na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Następnie przesyłki dotrą do adresatów drogą pocztową.

Wysłanie listów w przestrzeń kosmiczną nie spowoduje żadnych dodatkowych kosztów związanych z emisją dwutlenku węgla. Przyczyni się za to do rozwoju badań naukowych i pozwoli na dodatkowe zaopatrzenie astronautów – przekonuje portal.

Wiadomości miłosne zostaną wyselekcjonowane za pomocą systemu głosowania. Uczestnicy będą mogli je udostępniać, aby zdobyć jak największą liczbę głosów. Następnie jury złożone z czytelników wybierze 1000 najlepszych, które wyruszą na wyprawę. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca na specjalnej platformie dostępnej na stronie ZaadoptujFaceta.

  • 3
1000 listów miłosnych

1000 listów miłosnych poleci w kosmos

17 lutego 2021

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
17.02.2021

„Bóg daje życie – smog je odbiera” – kampania o zanieczyszczeniu powietrza w polskich parafiach

Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu „Gościa Niedzielnego” rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Jest ona częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, pod tytułem „Zielone parafie”. Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach trafią do 8 tys. parafii w całej Polsce.