Ponad połowa Polaków zrealizowała noworoczne postanowienia w 2016 r. – Barometr Providenta (infografika)
  • 0
  • 1
24.01.2017

Ponad połowa Polaków zrealizowała noworoczne postanowienia w 2016 r. – Barometr Providenta (infografika)

Początek roku to czas nowych planów oraz rozliczeń z realizacji ubiegłorocznych postanowień. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Provident Polska, 52 proc. z nas zrealizowało w minionym roku założone cele.

Odpowiedzi respondentów wskazują, że realizacji celów zdecydowanie sprzyja energia płynąca z młodości. Dodatkowo ważnymi czynnikami wspomagającymi realizację noworocznych postanowień są miłość oraz brak obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. Wyznaczone cele najtrudniej jest zrealizować osobom, które mają duże rodziny lub są samotne, bez wsparcia.

Miasto liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, ale mniej niż 200 tys. to idealne miejsce do realizacji postanowień noworocznych. Tak w badaniu wskazało 62 proc. respondentów.

W nowy rok Polacy wkroczyli ze spokojem. 16 proc. badanych boi się pogorszenia sytuacji, ale większość nie spodziewa się zmian. Najbardziej optymistyczne są osoby poniżej 40. roku życia – 48 proc. z nich oczekuje poprawy obecnej sytuacji.

Optymistami są również osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych – 66 proc. osób z tej grupy badanych uważa, że najbliższa przyszłość będzie lepsza. 48 proc. z nich to osoby niemające jeszcze dzieci. Polaków nastraja pozytywnie dobra sytuacja finansowa – 54 proc. respondentów, którzy tak właśnie oceniają swoją sytuację, przyznało, że oczekuje dalszej poprawy.

Jak wyglądają plany Polaków na nadchodzący rok? Marzymy o tym, by zadbać o zdrowie, np. poprzez rzucenie palenia lub zrzucenie zbędnych kilogramów. Takie cele stawia przed sobą 27 proc. badanych. Gdy jednak poproszono respondentów o podanie ważnych, ale i realnych postanowień noworocznych, skupili się oni na rodzinie i przyjaciołach, dla których pragnęliby mieć więcej czasu.

O badaniu
Barometr Providenta to cykliczne badanie realizowane przez PBS. Ma ono pozwolić na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów w Polsce. Badanie przeprowadzono między 16 a 18 grudnia 2016 r. na ogólnopolskiej próbie tysiąca Polaków powyżej 15. roku życia.

Porównaj: Zdrowe postanowienia noworoczne Polaków – badanie IBRiS

  • 1

24 stycznia 2017

Reklama
Reklama