- 0
- 4
Ponad połowa Polaków deklaruje, że ma oszczędności – Payback Opinion Poll
Aż 47% Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ostatnim półroczu. Polacy nie spodziewają się również poprawy w najbliższej przyszłości. Ponad połowa Polaków przebadanych przez Payback deklaruje jednak, że ma oszczędności.
Blisko połowa Polaków w Payback Opinion Poll ocenia stan swoich prywatnych finansów jako średni. Niemal 30% ankietowanych jako dobry, natomiast 13% badanych deklaruje, że ich sytuacja finansowa jest zła.
Porównując to do wyników badania ze stycznia ubiegłego roku, widać, że rośnie grupa osób, których sytuacja finansowa z roku na rok się pogarsza. Blisko 47% Polaków uważa obecnie, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż pół roku temu. Na początku 2022 r. deklarowało to 38% Polaków.
Główną przyczyną pogorszenia się sytuacji finansowej Polaków jest pogłębiająca się inflacja
Wskazują na to głosy 2/3 ankietowanych. Blisko 60% z nich jest zdania, że w kolejnych miesiącach inflacja wciąż będzie rosnąć. W dalszej kolejności Polacy wymieniają:
- negatywne zmiany zawodowe, jak np. utrata zatrudnienia czy wykonywanie gorzej płatnej pracy (12%);
- podwyżkę stóp procentowych, objawiającą się m.in. w rosnących ratach kredytów (11%).
Aż 58% Polaków ma zobowiązania finansowe. Z tego 35% osób wskazuje na kredyt konsumpcyjny, a blisko 21% – na kredyt hipoteczny.
Pocieszające może być to, że ponad połowa Polaków deklaruje, że ma oszczędności
Aż 47% ankietowanych jednak sygnalizuje brak jakiejkolwiek poduszki finansowej. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na oszczędzanie, wskazują jako główne przyczyny tego stanu rzeczy:
- wysoką inflację (42%);
- zbyt niskie zarobki w stosunku do wydatków (40%).
60% osób, które mogą pozwolić sobie na oszczędzanie, nie robi tego regularnie. Odkłada jedynie powstałe nadwyżki finansowe. Co więcej, blisko 54% oszczędzających Polaków odkłada mniej z powodu inflacji. Jedynie 13% osób oszczędza więcej.
Podobnie jak w zeszłym roku, większość z osób oszczędzających odkłada średnio od 201 do 500 zł miesięcznie (26% kontra 30% rok temu). Dość wyraźnie zmienił się jednak odsetek osób deklarujących odkładanie średnio od 501 do 1000 zł na miesiąc (23% vs 19% rok temu).
Polacy niezmiennie najchętniej oszczędzają, odkładając po prostu gotówkę (31% kontra 36% w ubiegłorocznym Payback Opinion Poll). Równie popularne są konta oszczędnościowe, z których korzysta 30% osób. Mniejszą popularnością cieszą się lokaty terminowe (12%) oraz oszczędzanie w ramach produktów takich jak IKE, IKZE czy PPK (6%). Symboliczne zainteresowanie wzbudzają akcje, fundusze inwestycyjne (po niespełna 4%) i obligacje skarbowe (2%).
Na co najczęściej odkładane są pieniądze?
W tej kwestii sytuacja w zasadzie się nie zmienia. Tak samo, jak w zeszłym roku, 17% ankietowanych oszczędza na „czarną godzinę”. Nieco mniej osób na wymarzone wakacje (16%), zakup nieruchomości (14%) czy samochodu (11%). Wydaje się, że Polacy stali się nieco bardziej konkretni w swoich postanowieniach. Tylko 5% badanych nie ma konkretnych celów oszczędnościowych. To zmiana w stosunku do 9% osób deklarujących taką odpowiedź rok temu.
Wyniki Payback Opinion Poll wskazują, że Polacy są raczej zadowoleni z wysokości odkładanych kwot. Częściowo usatysfakcjonowanych jest 47% oszczędzających, a 12% jest bardzo zadowolonych ze swojej poduszki finansowej. Niestety dla 41% Polaków oszczędzane sumy są niesatysfakcjonujące.
Wiedzę na temat oszczędzania Polacy czerpią głównie z:
- portali i blogów finansowych (17%);
- ofert bankowych (13%);
- mediów społecznościowych (12%);
- rodziny i znajomych (11%);
- edukacji szkolnej (4%).
– Dla 48% Polaków, którzy mogą pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy, jest to nawyk. Coś, co po prostu mają we krwi. Blisko 29% oszczędzających osób deklaruje jednak, że to wyłącznie przykry obowiązek. Jest to smutna wiadomość – szczególnie gdy przyjrzymy się temu, skąd Polacy czerpią wiedzę o oszczędzaniu. Jedynie 4% odpowiedzi wskazuje na edukację szkolną. Warto zadać sobie pytanie, czy przykładamy odpowiednią wagę do nauczania najmłodszych w tym zakresie – mówi Katarzyna Grzywaczewska, dyrektor marketingu w Payback Polska.
Mimo obaw o rosnącą inflację Polacy cały czas zamierzają oszczędzać
Chcą po prostu odkładać gotówkę (38%). 31% osób zamierza dokonywać wpłat na konta oszczędnościowe, 13% zaś – na lokaty terminowe. Co piąty Polak deklaruje jednak, że rosnące koszty życia nie pozwalają mu snuć w tym roku planów na temat oszczędzania.
Noworoczne postanowienia nie muszą wiązać się tylko z finansami. Konkretne decyzje dotyczące zmian w 2023 r. podjęło 40% uczestników badania. Ich postanowienia dotyczą przede wszystkim:
- własnego zdrowia (16%);
- oszczędzania (13%);
- wyglądu i dbałości o siebie (12%).
54% ankietowanych deklaruje, że zazwyczaj udaje im się dotrzymywać postanowień. 30% osób biorących udział w badaniu przyznaje, że rzadko im się to udaje.
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach programu Payback między 9 a 12 stycznia 2022 r. metodą ankiety online na grupie 953 osób. Grupa badawcza w wieku 18–65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.