Ponad 7,6 tys. zł – o tyle co minutę wzrasta nasz dług wobec pszczół. Podlicza to na bieżąco mural na warszawskiej Pradze
  • 0
  • 2
7.10.2021

Ponad 7,6 tys. zł – o tyle co minutę wzrasta nasz dług wobec pszczół. Podlicza to na bieżąco mural na warszawskiej Pradze

Jak wysoki jest i jak szybko wzrasta nasz dług wobec pszczół i innych zapylaczy? Uświadamia to mural, który powstał na warszawskiej Pradze. Co sekundę aktualizuje on kwotę, którą w 2021 r. jesteśmy winni tym pożytecznym owadom. To inicjatywa start-upu ubezpieczeniowego Beesafe, który wraz z organizacjami pozarządowymi rozpoczął działania edukacyjne dotyczące dzikich zapylaczy.

Z każdą sekundą rośnie nasz dług wobec zapylaczy. Do końca roku wyniesie on około 4 mld zł. Szacuje się, że rocznie właśnie tyle warte są plony, jakie uzyskujemy w Polsce dzięki pracy pszczół i innych zapylaczy [1]. Teraz tę kwotę na bieżąco podlicza mural, który powstał na warszawskiej Pradze. Ukazuje się ona jednak dopiero po zmroku.

– W ten symboliczny sposób chcemy nawiązać do tego, że na co dzień nie zawsze dostrzegamy pracę pszczół, nie zawsze ją doceniamy, choć po czasie korzystamy z jej efektów. Poprzez licznik długu Polaków wobec tych owadów zaznaczamy to, ale co ważniejsze – podkreślamy wartość ich pracy oraz zwracamy uwagę na ich znaczenie w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że dzięki takiej kalkulacji w formie nietypowego muralu jeszcze bardziej dotrze do nas wszystkich to, że świat bez pszczół to szkoda całkowita dla każdego z nas. Idąc dalej, chcemy w ten sposób inspirować i pomagać w tym, by wspólnie dbać o zapylacze – mówi Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe, inicjatora muralu. Malowidło jest częścią kampanii pod hasłem „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”.

W Polsce występuje około 470 gatunków pszczół, ponad 220 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Pełnią one niezmiernie ważną rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej ekosystemów. Od ich pracy uzależniona jest również uprawa jednej trzeciej globalnej wartości produkcji rolnej [2]. W naszym kraju ponad 60 roślin uprawnych wymaga zapylenia przez pszczoły. Działania na świecie związane z zapylaniem są rocznie wyceniane na co najmniej 153 mld euro [3] – uświadamia Piotr Piłasiewicz  z Bractwa Bartnego.

Mural to tylko jedna z aktywności na rzecz zapylaczy, zaplanowanych na jesień przez Beesafe. Start-up we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które od lat działają na rzecz pszczół oraz bioróżnorodności w naszym kraju, szykuje szereg inicjatyw. Razem z Klubem Gaja podejmie edukację najmłodszych, a z Fundacją Kochajmy Pszczoły tworzy materiały wyjaśniające m.in., jak dbać o pszczoły w mieście oraz obalające najczęstsze mity dotyczące tych owadów.

Ponadto Bractwu Bartnemu Beesafe pomoże w dokończeniu muzeum bartnictwa w Augustowie i wspólnie z tą organizacją założy barć na terenie Puszczy Augustowskiej. Zaplanowano też aktywności z Fundacją Łąka, we współpracy z którą przeprowadzone zostaną edukacyjne warsztaty. Uczestnicy tych warsztatów dowiedzą się, jak samemu zbudować „motel”, w którym zapylacze będą mogły złożyć jajka.

Mural stworzony przez Beesafe będzie eksponowany na ścianie budynku przy ul. Jana Zamoyskiego 37 od 1 października do 30 listopada 2021 r. Został wykonany z użyciem farby fotokatalitycznej. Ta farba potocznie jest nazywana antysmogową, ponieważ zanieczyszczenia i toksyny, w tym np. składniki spalin samochodowych, dwutlenek siarki czy tlenki azotu, które stykają się z pomalowaną nią powierzchnią, zostają wychwycone i rozłożone.

[1] Kwota szacunkowa na bazie danych: Zych M., Denisow B., Gajda A., Kiljanek T., Kramarz P., Szentgyörgyi H., (2020). Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających oraz Gallai N., Salles J.-M., Settele J., Vaissière B.E. (2009). Economic valuation of the vulnerability of world agriculture confronted with pollinator decline. „Ecological Economics 68”

[2] Zych M., Denisow B., Gajda A., Kiljanek T., Kramarz P., Szentgyörgyi H., (2020). Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających

[3] Gallai N., Salles J.-M., Settele J., Vaissière B.E. (2009). Economic valuation of the vulnerability of world agriculture confronted with pollinator decline. „Ecological Economics 68” oraz www.dbc.wroc.pl

  • 2
dług wobec pszczół

Mural pokazuje, jak rośnie nasz dług wobec pszczół

7 października 2021

  • 1
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
7.10.2021

Deutsche Telekom i sztuczna inteligencja ukończyli X Symfonię Beethovena

Czy algorytmy sztucznej inteligencji są na tyle twórcze, by samodzielnie zająć się sztuką albo chociaż wspierać ludzi w jej tworzeniu? Sprawdził to zespół międzynarodowych ekspertów od muzyki i AI, powołany przez Deutsche Telekom. Efekt eksperymentu usłyszeć będzie można 9 października, kiedy to Beethoven Orchestra z Bonn wykona X Symfonię Beethovena dokończoną przez sztuczną inteligencję prawie 200 lat po śmierci kompozytora.