- 1
- 4
„Ponad 1600 dzieci czeka na bezpieczny dom” – kampania 1,5% Fundacji Dobrodzieje się
Działająca na rzecz pieczy zastępczej Fundacja Dobrodzieje się uruchamia kampanię „Dzieci czekają w kolejce po bezpieczny dom”. Jej celem jest nagłośnienie problemów związanych z brakiem odpowiedniej opieki dla zagrożonych dzieci oraz pozyskanie 1,5% podatku.
W Polsce ponad 1600 dzieci pozostaje pod opieką rodzin biologicznych, które zostały uznane przez sądy za nieodpowiednie lub wręcz niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. System pozwala na to, żeby dzieci zostawały w rodzinach, w których narażone są na przemoc i krzywdę. Dzieje się tak, bo wciąż brakuje rodzin zastępczych.
– Sytuacje, kiedy dziecko zostaje w przemocowym domu, zdarzają się w Polsce często. Przyczyną jest po prostu brak miejsc w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Są na szczęście miasta, które bez względu na brak wystarczającej liczby miejsc umieszczają takie dzieci w przepełnionych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Niestety w stosunku do rosnących potrzeb rodzin zastępczych jest wciąż za mało. Wiele dzieci żyje w ciągłym zagrożeniu – mówi Damian Pacześniak, członek zarządu Fundacji Dobrodzieje się.
W Polsce w pieczy zastępczej wychowuje się 75 300 dzieci. 58 200 z nich mieszka z rodzinami zastępczymi, reszta pozostaje pod opieką domów dziecka. W 2023 r. dzieci w pieczy zastępczej było o 3,5% więcej niż rok wcześniej. Pomimo tego, że z przyczyn demograficznych w Polsce dzieci ogółem jest coraz mniej.
Rodzin zastępczych jest w Polsce za mało, a 53,1% pełniących tę funkcję to osoby w wieku 51–70 lat. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości będą kończyły swoją misję z rodzicielstwem zastępczym, a bezpiecznych domów dla dzieci w potrzebie będzie jeszcze mniej niż teraz.
– Nie możemy pozwalać na to, by dzieci czekały w kolejce po bezpieczeństwo. Każde dziecko zasługuje na dom, w którym czuje się kochane i chronione. Dlatego wspieram tę kampanię – by jak najwięcej osób usłyszało o tym problemie i pomogło go rozwiązać – mówi Borys Szyc, który udzielił wsparcia kampanii.
Kampanię przygotowała i realizuje pro bono agencja Linkleaders. Spot powstał dzięki wsparciu Soho Creative, a głosu w kampanii użyczył Borys Szyc.
- 4