Polska Fundacja Narodowa sfinansuje kampanię „Kościół w obronie wolności”
  • 0
  • 1
8.12.2020

Polska Fundacja Narodowa sfinansuje kampanię „Kościół w obronie wolności”

Polska Fundacja Narodowa w ramach projektu „Kościół w obronie wolności” przekazała środki finansowe w formie darowizny na trzy spoty przypominające rolę kapłanów wolności, którzy toczyli walkę o niepodległą Polskę. Materiały będą dotyczyły m.in. księży Stanisława Brzóski, Jerzego Popiełuszki oraz węgierskiego kardynała Józsefa Mindszentego.

Jak podkreśla PFN, historia Polski na przestrzeni ostatnich kilku wieków to historia walki o niepodległość i wolność. Niepodległość od zaborców i totalitarnych przywódców nazistowskich i komunistycznych. Na każdym etapie tej walki Polakom towarzyszyli odważni kapłani, kapłani wolności – przekonuje fundacja.

We współczesnym świecie autorytety w znacznym stopniu zostały zanegowane lub zastąpione kreacjami medialnymi. Polska Fundacja Narodowa włączyła się w międzynarodowy projekt, którego celem jest przypomnienie roli kapłanów wolności w odzyskaniu przez Polskę suwerenności i niepodległości. Kapłani wolności to symbole umiejętności poświęcenia w czasach totalitaryzmów. Projekt pozwala nam opowiadać polską historię światu, ale przede wszystkim umożliwia odbiorcom przekazywanych treści – pochodzącym z różnych krajów – spojrzeć z innej perspektywy na rolę jednostek, inspirujących kapłanów, w działaniach mobilizujących społeczeństwo funkcjonujące w systemie totalitarnym do stawania się społeczeństwem świadomych obywateli – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

– »Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli« – mówi Jezus w Ewangelii. Zatem zobaczmy prawdę i posłuchajmy prawdy o tych, którzy zaświadczyli swoim życiem, a często też męczeństwem o Prawdzie. Dziękuję twórcom tej kampanii za ich pracę i zajęcie się tym ważnym tematem w tym właśnie czasie – powiedział Cezary Andrzej Jurkiewicz, wiceprezes PFN.

Pierwszy materiał przypomina o Stanisławie Brzósce, kapelanie Powstania Styczniowego, który został powieszony przez Rosjan. Kolejny wspomina o błogosławionym Jerzym Popiełuszce, który przeciwstawił się reżimowi komunistycznemu. Jednak nie tylko Polacy zmagali się z komunizmem, broniły się przed nim i inne narody zniewolone przez ZSRR. Dlatego też przypomniany zostanie kardynał Mindszenty, który na Węgrzech zmagał się z nazizmem i komunizmem. Przez materiały przewijają się też inni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, ks. Gurgacz, ks. Zych, ks. Niedzielak czy ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski.

Jak argumentuje PFN, rola, a często i ofiara tych odważnych księży była kluczowa, a mimo tego jest często zapomniana – „w świecie, który często szuka złego w Kościele, warto także przypomnieć jego jasne oblicze”.

Materiały powstaną we współpracy ze Stefanem Tompsonem i pojawią się na mediach społecznościowych: na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie. Spoty zostaną zrealizowane w kilku wersjach językowych, w tym po polsku, angielsku, portugalsku, niemiecku, rosyjsku, francusku i węgiersku. Nie jest znana kwota, jaką PFN przeznaczy na kampanię.

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 r. przez 17 spółek Skarbu Państwa. Miała promować i chronić wizerunek Polski i polskiej gospodarki.

  • 1
„Kościół w obronie wolności”

PFN sfinansuje kampanię „Kościół w obronie wolności”

Jacek Boćkowski

1 miesiąc temu

Gdyby nie chodziło o wydawanie pieniędzy podatników, to byłoby to nawet zabawne.

8 grudnia 2020