- 0
- 4
Polscy widzowie odczuwają deficyt oferty dokumentalnej, filmowej i sportowej w naziemnej telewizji
Polsat i TVN są na czele najbardziej docenianych kanałów, z kolei Trwam i Republika to stacje, które spora część odbiorców wymieniłaby na inne. Z drugiej strony debiut Republiki na multipleksie skłonił kilka procent naziemnych telewidzów do wymiany dekoderów na takie, które umożliwiają jej odbiór. Pokazuje to ósma edycja badania Projekt Cyfrowizja agencji Wavemaker.
Polscy widzowie doceniają ofertę naziemnej telewizji cyfrowej. Siedmiu na dziesięciu uważa, że jest lepsza niż kiedyś. Szczególnym uznaniem wśród odbiorców NTC cieszą się:
- szerokość oferty,
- jakość odbioru,
- duży wybór kanałów,
- oferta newsowo-informacyjna.
Widzowie naziemni mniej usatysfakcjonowani są natomiast propozycją:
- sportową,
- filmową,
- dziecięcą.
Listę „deficytowych” kategorii programowych w ofercie NTC otwierają w tym roku dokumenty, programy przyrodnicze i podróżnicze.
Ósma edycja Projektu Cyfrowizja, badania agencji mediowej Wavemaker (GroupM) pokazuje trendy na rynku naziemnej i płatnej telewizji. Diagnozuje postawy i opinie widzów na temat ich ofert w ujęciu programowym, jak i technicznym. W różnych wymiarach przygląda się też kanałom dostępnym w ofercie NTC oraz pay TV.
Wśród dostępnych bezpłatnie naziemnych kanałów za najbardziej ciekawe uchodzą:
- Polsat,
- TVN,
- TVN 7.
Odbiorcy, którzy mają dostęp tylko do kanałów naziemnych, wskazują w swoim top 3:
- Polsat,
- Puls,
- TVN7.
W Projekcie Cyfrowizja widzowie konstruują też swój „multipleks marzeń”
Wybierają kanały, których najbardziej brakuje im w ofercie bezpłatnej TV. W tym roku na prowadzenie wysunęły się stacje z kategorii factual oraz filmowe kanały premium, z National Geographic, Discovery i HBO na czele.
Gdyby pojawienie się nowych kanałów w ofercie naziemnej telewizji musiało się wiązać z rezygnacją z dostępnych tam już stacji, polscy widzowie naziemni najczęściej poświęciliby takie kanały, jak:
- TV Trwam,
- TV Republika,
- Polo TV,
- wPolsce24.
Republika w tym „antyrankingu” zastąpiła TVP Info, które wiosną ub.r. plasowało się na 3. pozycji w rankingu. W przypadku obu tych kanałów taki wynik jest efektem postrzegania stacji, a nie popularności. Tak TVP Info wiosną ub.r., jak i Republika jesienią 2024 r., czyli w czasie realizacji badania, mogły się pochwalić wysokim udziałem w widowni.
Kilka procent widzów naziemnych, by umożliwić sobie dostęp do debiutujących w NTC latem tego roku TV Republiki i wPolsce, zmieniło dekoder umożliwiający oglądanie stacji dostępnych w MUX-8. To w połączeniu z popularnością kanału (4,6 proc. udziału w czasie oglądania widzów 4+ w październiku 2024 r., źródło danych: Nielsen) dowodzi, że stacja Republika budzi skrajne emocje.
Tegoroczne badanie Wavemakera pokazuje złagodzenie wizerunku stacji publicznego nadawcy
Widać to nie tylko na przykładzie TVP Info, ale też głównych anten. TVP 1 i TVP 2 wróciły do ściślejszej czołówki zestawienia kanałów, których naziemnym widzom najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty telewizyjnej. Są zaraz za Polsatem i TVN, a przed TVN7, TTV i TVP Sport.
Badanie Projekt Cyfrowizja przybliża też obraz odbiorców różnych typów TV w Polsce. Naziemni widzowie to nadal ci bardziej tradycyjni odbiorcy telewizji. Ich gospodarstwa są skromniej wyposażone w sprzęt telewizyjny. Co czwarty widz naziemny ma telewizor z ekranem mniejszym niż 40-calowy. Odbiornik sześciu na dziesięciu z nich kosztował nie więcej niż 3 tys. zł (wśród klientów płatnej TV – czterech na dziesięciu).
W tej grupie mniejsza jest też popularność smart TV, a w związku z tym oglądanie serwisów streamingowych na telewizorze (robi to 38 proc. widzów naziemnych vs ponad połowa klientów kablówek i platform cyfrowych). Częściej natomiast telewidzom naziemnym zdarza się korzystać np. z Telegazety.
Badanie Projekt Cyfrowizja agencja Wavemaker realizowała w październiku 2024 r. na grupie 1509 telewidzów z dostępem do sieci.