Tylko połowa Polaków traktuje pandemię poważnie. Kolejna odsłona badania Inquiry
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
9.10.2020

Tylko połowa Polaków traktuje pandemię poważnie. Kolejna odsłona badania Inquiry

Już od niemal roku świat zmaga się z epidemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Wpływa ona na każdy aspekt naszego życia, zmieniając je nie do poznania. Dodatkowo codziennie jesteśmy zasypywani doniesieniami mediów o coraz większej liczbie odnotowanych przypadków zachorowań. Jaki jest stosunek Polaków do wprowadzanych obostrzeń? Jak odnajdują się w chaosie informacyjnym? Próbuje na to odpowiedzieć badanie firmy Inquiry.

Pod koniec września 2020 r. około połowa Polaków deklarowała, że pandemia koronawirusa stanowi dla nas nadal zagrożenie. Należy traktować ją poważnie, a wszyscy powinni stosować się do nakazu noszenia maseczek oraz utrzymywania dystansu społecznego. Jest to postawa reprezentowana w szczególności przez osoby z grup podwyższonego ryzyka, a więc powyżej 55. roku życia.

Widać też wyraźnie, że pandemia odcisnęła większe piętno na dużych miastach niż na wsi czy w mniejszych miejscowościach. Jednocześnie 6% badanych uważa, że pandemia stanowi zagrożenie wyłącznie dla osób starszych. Młodsi mogą się nie przejmować.

Bez wątpienia Covid-19 jest tematem numer 1 ostatniego półrocza. Zarówno w tradycyjnych mediach, jak i w Internecie oraz mediach społecznościowych. Mnogość informacji nie idzie jednak w parze z ich jakością. 43% respondentów twierdzi, że media nie informują nas rzetelnie o panującej sytuacji. 48% jest już zmęczona tematem pandemii i chciałaby móc więcej o tym nie myśleć.

Niemal czwarta część badanych to grupa sceptyków. Uważają oni pandemię za sztucznie wywołaną przez media panikę, na której zarabiają jedynie wielkie firmy. Takie przekonanie dominuje głównie wśród osób młodych. Niepokojący jest też niski poziom akceptacji dla szczepionki. Obecnie 26% badanych deklaruje, że na pewno z niej skorzysta, gdy będzie dostępna.

Kwiecień i maj 2020 r. były czasem zamrożenia gospodarki, które miało na celu maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięte szkoły, restauracje, kina, praca zdalna. To obraz tzw. lockdownu, kiedy polskie społeczeństw zastosowało się do zaleceń i pozostało w domach, by zwiększyć bezpieczeństwo i zatrzymać rozwój pandemii.

W tym czasie kraje zachodnie: Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania nie wprowadziły obostrzeń tak szybko i skutecznie jak Polska. Zebrały żniwo tych decyzji w postaci gigantycznych przyrostów liczby osób zakażonych wirusem. Być może właśnie na skutek  początkowego sukcesu niemal 40% Polaków uważa, że zamrożenie gospodarki przyniosło więcej szkód niż pożytku. 22% badanych zgadza się ze zdaniem, że zamrożenie gospodarki na początku pandemii uratowało Polskę przed czarnym scenariuszem.

Nasze badanie pokazało, że znaczna część Polaków uważa koronawirusa za realne zagrożenie dla zdrowia. Niestety powszechnym zjawiskiem jest kwestionowanie wprowadzonych obostrzeń. Może to wynikać zarówno z niechęci do działań rządu, jak i z braku wiarygodnych informacji na temat pandemii. Sytuacja zagrożenia sprzyja niestety teoriom spiskowym, często zupełnie nieprawdopodobnym – komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

O badaniu
Badanie zostało zrealizowane między 22 a 24 września 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov). Inquiry jest wyłącznym przedstawicielem firmy YouGov w Polsce.

  • 1
Czy traktujemy pandemię poważnie? Kolejne badanie Inquiry

Czy traktujemy pandemię poważnie? Kolejne badanie Inquiry

9 października 2020