Jak Polki zarządzają swoim czasem? Kolejna odsłona raportu „Siła kobiet”
  • 0
  • 1
29.10.2020

Jak Polki zarządzają swoim czasem? Kolejna odsłona raportu „Siła kobiet”

Polki w ciągu dnia wykonują szereg aktywności, na które doba to zdecydowanie za mało. Zarządzanie czasem, łączenie życia zawodowego z prywatnym i wygospodarowanie czasu dla siebie to nie lada wyzwanie. Wyniki badania Mobile Institute „Siła kobiet. Jakie są współczesne Polki?” nie pozostawiają wątpliwości, że Polki są bardzo zapracowanymi kobietami.

Ja… nigdy na pierwszym miejscu
Stawianie siebie i swoich potrzeb na pierwszym miejscu nie jest raczej mocną stroną Polek. Deklarowany przez nie czas poświęcany na różne aktywności w ciągu dnia znacznie przekracza 24 godziny. Zliczając wszystkie aktywności w ciągu dnia, doba kobiet trwa 36 godzin, a matek 41. Mimo tego Polki wciąż poświęcają czas na rzecz bliskich – partnera, dzieci, rodziny czy przyjaciół. Ze swoich potrzeb na rzecz innych osób na co dzień rezygnuje 58% kobiet. Najczęściej są to przedstawicielki pokolenia X i silver power.

W tych grupach odpowiednio 24% i 9% zawsze stawia siebie ponad innymi. To, że nigdy nie rezygnują ze swoich potrzeb na rzecz innych, najczęściej deklarują kobiety z pokoleń milenialsów i xennials, czyli w wieku 25–45 lat.

Work-life balance raczej w teorii
Jak wprowadzić równowagę w życiu prywatnym i zawodowym oraz przynajmniej w teorii osiągnąć pełnię szczęścia i spokoju w innych dziedzinach życia? Szereg pomocnych zasad i rad kryje się w ideach:

  • work-life balance,
  • slow life,
  • mindfulness.

Osiągnięcie harmonii w życiu zawodowym i prywatnym, czyli tzw. work-life-balance, jest dla Polek nie lada zadaniem. Wydaje się jeszcze trudniejsze w pełnym wyzwań świecie. Okazuje się, że wymienione pojęcia i założenia za nimi idące przemawiają do około 15% badanych kobiet. Najczęściej do tych z pokolenia X. Kobiety z pokolenia old milenials i xennials w dużym stopniu znają te pojęcia, ale w najmniejszym stopniu wskazują, że ich założenia są dla nich ciekawe i godne wdrożenia w życie.

Mała znajomość i zastosowanie wymienionych idei nie znaczy, że Polki nie czują potrzeby równowagi między czasem w pracy a czasem spędzonym z rodziną, przyjaciółmi i samą sobą. Potrzebę harmonii na linii praca – rodzina odczuwa 2/3 kobiet. Jednocześnie tylko 1/3 internautek deklaruje, że są w stanie taką stabilizację osiągnąć.

Czas na odpoczynek, ale nie na pełny relaks
Pogodzenie wielu ról i wielu obowiązków jest nadzwyczaj trudne. Polki wskazują, że pomiędzy różnymi aktywnościami znajdują czas na odpoczynek: maksymalnie 3 godziny dziennie. Mimo to połowa internautek przyznaje, że nie potrafi się w tym czasie w pełni relaksować. Odpoczynek i relaks zdają się stanowić najtrudniejszą sztukę dla kobiet w wieku 25–45 lat oraz mieszkanek wsi i małych miejscowości.

Jak w takim razie Polki spędziłyby 3 dni bez pracy, rodziny i obowiązków? Bez wahania odpowiadają, że najchętniej spędziłyby ten czas same, na leżeniu (najlepiej we własnym łóżku) lub na wakacjach, oddając się błogiemu nicnierobieniu.

Obowiązki, obowiązki
Skąd zmęczenie? W około połowie gospodarstw domowych obowiązki są podzielone między partnerów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni utrzymują, że jest to podział dość równy. Z drugiej strony, gdy zapytać Polki, czy uważają, że tych obowiązków ciąży na nich zbyt dużo, w większości zgadzają się z tym stwierdzeniem (58%).

Dodatkowo, gdy przyjrzymy się szczegółowo obowiązkom, jakie wykonują na co dzień kobiety i mężczyźni, zauważymy pewne dysproporcje. Co prawda to panowie wskazują, że wypełniają takich obowiązków więcej (5 vs 4 w przypadku kobiet). Ale już kobiety zapytane o obowiązki codzienne partnera mówią o maksymalnie trzech. Najczęściej wersje partnerki i partnera różnią się w kwestii zarządzania budżetem, spraw administracyjnych i zakupów. Te ostatnie mężczyźni deklarują znacznie częściej, niż potwierdzają to ich partnerki.

Wychowanie dzieci pozostaje w dużej mierze w gestii kobiet, a zarabianie pieniędzy to wciąż w deklaracjach badanych męska rzecz. Co ciekawe, badani zapytani wprost o to, czy to mężczyzna powinien utrzymywać rodzinę, nie są już tak pewni – w szczególności właśnie mężczyźni, a także dobrze zarabiające kobiety.

Dwie osoby, dwie sakiewki
Połowa gospodarstw domowych ma oddzielne budżety. Co więcej, 41% kobiet w stałych związkach przyznaje, że nie wiedzą, ile zarabia ich partner. Niewiedza jest zdecydowanie mniejsza w gospodarstwach domowych, gdzie oboje partnerzy zarabiają dobrze, w dużych miastach oraz w związkach milenialsów i xenialsów.

Raport jest dostępny do pobrania na stronie www.mobileinstitute.eu.

O badaniu
Raport „Siła kobiet” powstał na podstawie badania, w którym zebrano opinie ponad 1600 internautów, z czego ponad 1000 stanowiły kobiety. W ramach badania zostało zadanych ponad 170 różnorodnych pytań. W tworzeniu kwestionariusza badawczego oraz analizie wyników brały udział ambasadorki projektu i eksperci. Pytania do badania zgłosiły również internautki w ramach akcji #kobietypytająkobiety.

  • 1
„Siła kobiet”

Raport „Siła kobiet”

Agata

3 tygodnie temu

Lekko nie jest bo teraz nie dość, że wszystkie obowiązki domowe są na mojej głowie to jeszcze muszę znacznie więcej pomagać dzieciom w lekcjach. Aby się ze wszystkim wyrabiać kupiłam sobie roombę, bo codzienne odkurzanie dywanu z sierści psów, za dużo mi czasu zajmowało. jakoś daję na razie radę, zobaczymy jak długo.

29 października 2020

28 października 2020