Polacy ograniczają używanie sprzętów elektrycznych – badanie GfK
  • 0
  • 1
27.12.2022

Polacy ograniczają używanie sprzętów elektrycznych – badanie GfK

Niemal co trzeci Polak ogranicza używanie elektrycznych czajników, piekarników czy piecyków, aby obniżyć rachunki za prąd. Drugim powodem oszczędności są obawy przed eskalacją kryzysu energetycznego i przerwami w dostawach prądu. Takie są wnioski z grudniowej fali badania „Current Consumer Mood” zrealizowanego przez firmę GfK.

Nastroje konsumenckie od trzeciego kwartału bieżącego roku są na rekordowo niskim poziomie. Niżej wskaźniki spadły jedynie tuż po wybuchu pandemii w marcu 2020 r. Jednak wówczas bardzo szybko nastroje się poprawiły.

Konsumenci mocniej zaciskają pasa i rozsądniej planują bieżące wydatki, aby podołać rosnącym kosztom życia

– Nabywcy oszczędzają głównie na odzieży i obuwiu, rozrywkach poza domem oraz energii elektrycznej. W celu zmniejszenia zużycia prądu Polacy ograniczają korzystanie z podstawowych urządzeń. Z badań GfK wynika, że średnio 30 proc. konsumentów rzadziej używa elektrycznych czajników, piekarników czy piecyków. Co czwarty Polak ogranicza korzystanie z suszarki do włosów oraz żelazka.

Pamiętajmy, że mówimy o urządzeniach absolutnie podstawowych. Większość z nas dotychczas korzystała z nich codziennie, z reguły nie zastanawiając się nawet nad tym, ile konsumują energii – mówi Dominika Grusznic-Drobińska, director marketing & consumer intelligence w GfK.

Najbliższe dni przyniosą kolejne podwyżki cen

Wraz z 1 stycznia 2023 r. wróci podatek VAT m.in. na energię elektryczną. Zatem do zamrożonych przez Urząd Regulacji Energetyki stawek za prąd (obowiązujących do konkretnego limitu rocznego) dojdzie odpowiednia stawka podatku.

– Prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne. Spodziewamy się więc, że wyniki z grudniowej fali badania „Current Consumer Mood” będą się pogłębiać. Zwłaszcza że coraz większe i bardziej radykalne oszczędności są spowodowane nie tylko pobudkami ekonomicznymi, ale także lękiem przed kryzysem energetycznym. Obecnie aż 71 proc. badanych obawia się przerw w dostawach prądu czy gazu. W związku z tym możemy oczekiwać dalszego ograniczania konsumpcji podstawowych mediów – podkreśla Dominika Grusznic-Drobińska.

  • 1
Polacy ograniczają używanie sprzętów elektrycznych

Polacy ograniczają używanie sprzętów elektrycznych, w tym grzejników

27 grudnia 2022

23 grudnia 2022

22 grudnia 2022

21 grudnia 2022