Polacy o wyborze miejsca na mundial. Wyniki badania
  • 0
  • 3
8.12.2022

Polacy o wyborze miejsca na mundial. Wyniki badania

68% badanych Polaków przyznaje, że słyszało o złych warunkach pracy i licznych ofiarach wśród robotników podczas budowy stadionów i infrastruktury na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. 15% respondentów zadeklarowało, że z tego powodu rezygnuje z oglądania tego wydarzenia, a 34% – że ogranicza oglądanie tylko do wybranych, najważniejszych meczów – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Przed tegorocznym mundialem pojawiało się wiele informacji o łamaniu praw człowieka podczas przygotowywania infrastruktury. Były to doniesienia o złych warunkach mieszkaniowych robotników, bardzo niskim wynagrodzeniu, złych warunkach pracy w wysokich temperaturach. Ponadto Katar to pierwszy kraj muzułmański, który jest gospodarzem mundialu. Oznacza to, że nie są tam np. akceptowane osoby reprezentujące mniejszości seksualne.

Czy to oznacza, że kibice piłkarscy inaczej traktują ten mundial niż wszystkie poprzednie?

Dwie trzecie Polaków przyznaje, że słyszało o łamaniu praw człowieka w Katarze podczas przygotowywania infrastruktury na mistrzostwa. Wiedzę na ten temat częściej mieli mężczyźni (74%), gdyż to oni częściej interesują się mundialem.

49% badanych deklaruje, że doniesienia o łamaniu praw człowieka w Katarze wpływają na ich decyzje co do oglądania tego wydarzenia

15% zadeklarowało, że z tego powodu w ogóle nie będą oglądać mistrzostw, a 35%, że będą oglądać tylko najważniejsze mecze. 37% badanych zadeklarowało, że fakt łamania praw człowieka w trakcie przygotowań do mundialu w żaden sposób nie wpłynie na oglądanie przez nich tego wydarzenia.

Czy informacja o złych warunkach pracy i ofiarach wśród robotników w Katarze wpływa na Twoją decyzję co do oglądania lub nieoglądania relacji z tego wydarzenia?

Polacy o wyborze miejsca na mundial - wpływ na oglądanie relacji

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 30.11.2022

78% Polaków uważa, że wybierając kraj odpowiedzialny za organizację mundialu, należy brać pod uwagę fakt, czy przestrzegane są w nim prawa człowieka.

Czy należy zwracać uwagę na to, czy w kraju, który organizuje mistrzostwa świata, są przestrzegane prawa człowieka?

Polacy o wyborze miejsca na mundial – kraj i praworządność

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 30.11.2022

Polacy o wyborze miejsca na mundial. Komentarz

Nasze badanie pokazało, że do polskich kibiców w większości dotarły doniesienia o łamaniu praw człowieka w Katarze. Uważają oni, że należy z większą rozwagą wybierać miejsce, w którym odbywają się mistrzostwa. Na pewno również twardy orzech do zgryzienia mają marki, które zaangażowały się w to wydarzenie w roli sponsorów. Z jednej strony sponsorują najważniejsze wydarzenie w ramach najpopularniejszej w wielu krajach dyscypliny sportowej. Z drugiej – nie sposób nie zauważyć cienia, który temu wydarzeniu towarzyszy. Dla nich z pewnością też nie jest to korzystne – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane od 23 listopada do 30 listopada 2022 przez ARC Rynek i Opinia. Metoda: CAWI – ankiety online zrealizowane na ePanel.pl (N=1027). Reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18–65 lat.

  • 1
Polacy o wyborze miejsca na mundial

Polacy o wyborze miejsca na mundial. Badanie ARC Rynek i Opinia

8 grudnia 2022

  • 1
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
8.12.2022

Natalia Kukulska i Miuosh dla SOS Wiosek Dziecięcych

Natalia Kukulska, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, jest wieloletnią ambasadorką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wspólnie z kompozytorem i producentem muzycznym Miuoshem stworzyli dobroczynny duet – piosenkę o sile i przebaczeniu, o nadziei i mocy. Także o odwadze, która uskrzydla, by sięgać po marzenia. „Korzenie i skrzydła” to utwór na rzecz potrzebujących dzieci. Oficjalna premiera piosenki odbyła się 8 grudnia podczas konferencji prasowej artystów i SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Akcja wspiera świąteczną zbiórkę Stowarzyszenia na rzecz opuszczonych i osieroconych dzieci.