„Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” – kampania wielkanocnej akcji zbiórki żywności
  • 1
  • 0
16.04.2019

„Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” – kampania wielkanocnej akcji zbiórki żywności

16 kwietnia ruszyła ogólnopolska kampania promująca wielkanocną edycję akcji charytatywnej „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Osią kampanii jest spot, w którym wystąpili przedstawiciele świata kultury, sportu, mediów oraz twórcy internetowi. Są wśród nich: Rafał Masny, Beata Sadowska, Natalia Sosin-Krosnowska, Julia Kamińska, Modny Tata, Urszula Dębska, Żabson, Piotr Kędzierski, Maja Bohosiewicz, Gabi Drzewiecka, Bartosz Kurek oraz Grzegorz Daukszewicz.

W 30-sekundowym spocie wideo znane osoby świadomie dokonujące wyborów żywieniowych zostały przedstawione w kontraście do ludzi, którzy tego wyboru nie mają i często brakuje im nawet podstawowych produktów spożywczych. Z tej właśnie przyczyny w 2015 r. w Warszawie zrodziła się akcja „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Dziś obejmuje już całą Polskę.

W Polsce coraz więcej osób przywiązuje wagę do zdrowego trybu życia i podejmuje świadome wybory żywieniowe. Dlatego uznaliśmy, że warto przypomnieć, że świadome żywienie nie kończy się na świadomej kuchni. Wykorzystaliśmy trend nawiązujący do pozytywnych nawyków żywieniowych Polaków, aby zachęcić do dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. Na co dzień, wybierając produkty bio, rezygnując z węglowodanów lub mięsa w diecie, nie zastanawiamy się, jak wiele osób marzy o najprostszym posiłku – mówi Adam Kręgielewski, strategy planner w agencji Labcon.

Według ostatnich danych w Polsce marnuje się około 9 mln ton żywności rocznie, a każdy z nas wyrzuca jej ponad 200 kg. Jednocześnie podczas świąt często gotujemy dużo za dużo. Co zrobić z jedzeniem, które zostanie?

Można samodzielnie zawieźć je do jadłodajni dla osób ubogich i bezdomnych. A jeśli nie mamy samochodu, wystarczy zgłosić się przez prosty formularz na stronie www.podzielmysie.pl. Tam po wypełnieniu formularza otrzymamy informację o godzinie odbioru jedzenia. Następnie wolontariusze przewiozą je do lokalnej instytucji wspierającej osoby ubogie.

Akcja „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” wystartuje w wielkanocny poniedziałek. W całej Polsce wolontariusze przyjadą pod wskazany adres, odbiorą posiłki, które zostały po świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni. Akcja trwa przez trzy dni, od 22 do 24 kwietnia. Obejmie 50 miast i miasteczek w 16 województwach, m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Zieloną Górę i Łódź.

Przyjmujemy każde świeże, przygotowane w domu potrawy, takie jak pierogi, bigos, makarony i sałatki, jak również ciasta, pieczywo i wszelkie produkty o długim terminie ważności. Jedzenie może być świeżo zrobione lub otwarte, o ile mamy pewność, że jest dobre do zjedzenia w ciągu 24 godzin. Jeśli mamy wątpliwości, czy jedzenie wciąż będzie świeże następnego dnia, zadajmy sobie pytanie, czy dalibyśmy je do jedzenia naszym ukochanym albo naszym dzieciom. Jeśli tak, to można je nam przekazać – mówi inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska.

Akcję od strony koncepcyjnej, produkcyjnej i mediowej, jak i poprzez zbiórkę żywności wspiera Group One. Pomysłodawcami kampanii są: Adam Kręgielewski, strategy planner w Labconie i Mateusz Garbarczyk, strategy planner Value Media. Scenariusz spotu i realizacja projektu: Labcon. Spot wyprodukowało Media Ready. Agencja SalesTube pozyskała grant na kampanię reklamową akcji na Facebooku.

Pomysł powstał w ramach konkursu Young Creatives organizowanego przez SAR. Wszystkie działania, w tym spot z udziałem influencerów, dziennikarzy, aktorów i sportowców, realizowane są pro bono.
„Podzielmy się” to inicjatywa społeczna działająca od Wielkanocy 2015 r. Początkowo obejmowała teren Warszawy, gdzie zrodził się pomysł. Dziś ma charakter ogólnopolski. Ideą jest zbieranie od ludzi nadwyżki jedzenia po świętach, aby oddać je osobom potrzebującym. Każdego roku odbywają się dwie edycje akcji: wielkanocna i bożonarodzeniowa, ponieważ po świętach marnuje się w Polsce najwięcej jedzenia. W ubiegłym roku po Wielkanocy dzięki zbiórce rozdano 10 tys. posiłków.

16 kwietnia 2019