Podlaskie zapłaciło 50 tys. zł za wulgarny film Lorda Kruszwila mający promować region
  • 1
  • 1
10.01.2020

Podlaskie zapłaciło 50 tys. zł za wulgarny film Lorda Kruszwila mający promować region

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapłacił youtuberowi Lordowi Kruszwilowi 50 tys. zł za film promujący region. Spot przepełniony jest rynsztokowym językiem i odwołaniami do memów.

Lord Kruszwil wybiera się na Podlasie, gdzie jest „brud, smród i ubóstwo”. Planuje tam „kupić chatę”. Towarzyszy mu Kamerzysta.

Bohaterowie goszczą w powiecie hajnowskim oraz w Białymstoku. Oglądają m.in. cerkiew, gdzie dziwią się prawosławnemu krzyżowi oraz drewniany dom, gdzie węch podpowiada Kruszwilowi, że mieszkała tam „stara baba”. Kwaterując się w hotelu, youtuber sprawdza, „czy materac nie jest obszczany”.

W trakcie wizyty na Podlasiu Lord Kruszwil stwierdza, że chętnie kupi Pałac Branickich i Uniwersytet w Białymstoku. Po wycieczce uznaje, że opinie, jakie dotąd słyszał o regionie, są nieprawdziwe.

Produkcja powstała kilka miesięcy temu. Została skasowana z oficjalnego kanału youtubera. Portal WaszaTurystyka.pl ujawnił, że to urząd marszałkowski zapłacił za film.

UMWP wydał w tej sprawie oświadczenie:
Za nadzór nad realizacją materiału przygotowanego przez youtubera odpowiadał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a konkretnie ówczesny (wieloletni) wicedyrektor Michał Podbielski, który był jednocześnie prezesem zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Pan Podbielski od 6 czerwca 2019 r. przestał być zastępcą dyrektora departamentu i został z nim rozwiązany stosunek pracy. Nie pełni też funkcji prezesa PROT. Rzeczony departament w momencie zawarcia umowy z wykonawcą nie był nadzorowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. Między innymi w związku z zaistniałą sytuacją dokonano zmian organizacyjnych, wskutek których departament ten przeszedł pod osobisty nadzór marszałka Kosickiego.

Nawiązana w maju ubiegłego roku pilotażowa współpraca z jednym z popularnych youtuberów nie przyniosła oczekiwanych efektów promocyjnych, dlatego projekt ten nie będzie kontynuowany. Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski.

Biuro Prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego analizuje możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych w tej sprawie.

Izabela Smaczna-Jórczykowska
rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego

18-letni Marek Kruszel to popularny patostreamer. YouTube skasował jego konto w czerwcu 2019 r. Obecnie kanał działa pod nazwą Disco Marek. Youtuber ma też kłopoty z prawem. Policja przeszukała jego dom w związku z zarzutem nakłaniania nieletniego do czynności seksualnych.

Źródło: www.waszaturystyka.pl

  • 1
Lord Kruszwil

Lord Kruszwil sprawdził, czy Podlaskie to slumsy

S.

2 miesiące temu

Patomarketing.

nostami

2 miesiące temu

Nie ważne co mówią, byle by mówili

Arian

2 miesiące temu

Stop making stupid people famous!

10 stycznia 2020