Podatek cukrowy spowodował kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen napojów
  • 0
  • 1
4.01.2021

Podatek cukrowy spowodował kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen napojów

Z początkiem 2021 r. wszedł w życie podatek cukrowy. Wbrew zapowiedziom rządu najbardziej uderza on w konsumentów. Ceny napojów słodzonych wzrosły bowiem nawet o 40%.

W internetowym sklepie Biedronki na platformie Glovo za 1,75 l Coca-Coli trzeba zapłacić 6,29 zł. Kilka dni temu było to 4,35 zł. Identycznie wzrosła cena Coca-Coli Zero. Pepsi kosztuje jeszcze więcej – 6,49 zł. Podniosła się też cena oranżady marki Hellena – z 2,49 zł do 3,49 zł za 1,5 l. Napój typu cola marki własnej Auchan o pojemności 2 l podrożał z 1,49 zł do 3,49 zł. Za 250-mililitrową puszkę Red Bulla trzeba będzie zapłacić 7,49 zł.

Opłata cukrowa dzieli się na stałą i zmienną. Stała wynosi 50 gr za litr napoju zawierającego cukier lub słodzik. Zmienna to dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml. Dodatkowo 10 gr doliczane jest za litr napoju zawierającego taurynę lub kofeinę. Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 l napoju.

Opłata stała nie dotyczy:

  • napojów, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20%,
  • napojów izotonicznych.
  • 1
podatek cukrowy

Słodzone napoje znikają z zestawów McDonald’s

KS

2 miesiące temu

https://www.imdb.com/title/tt1409024/characters/nm0000169

opodatkowano chyba coś nieprawidłowo (ZART NOWOROCZNY)

markething

2 miesiące temu

Czekamy zatem na podatek od tłuszczów, potem od protein, następnie od sodu, a potem od węglowodanów (złożonych, innych niż cukry) co by czuły się dyskryminowane. A no i jeszcze od zawartości wody - bo jak wiadomo, mamy globalne ocieplenie i mało wody jest generalnie na świecie.

KS

2 miesiące temu

@markething: bez przesady i zbędnej złośliwości. W przypadku nadmiaru cukru udowodniono jego rakotwórcze działanie a w przypadku soli wpływ negatywny na krążenie więc ponieważ społeczeństwo to banda baranów wierzących w UFO itp. zatem na rządach spoczywa obowiązek ograniczania konsumpcji takich produktów.

Arian

2 miesiące temu

@KS:
Ale rząd nie ogranicza spożycia tylko dodaje podatek wpływający na cenę.
Ograniczenie spożycia mogłoby mieć miejsce, gdyby wprowadzono ograniczenia w sprzedaży.
Rozumiesz różnicę?

4 stycznia 2021