Paryż walczy z problemem oddawania moczu w miejscach publicznych. Wykorzystuje do tego nauki behawioralne
  • 0
  • 2
20.08.2019

Paryż walczy z problemem oddawania moczu w miejscach publicznych. Wykorzystuje do tego nauki behawioralne

Paryż zmaga się z problemem oddawania moczu w miejscach publicznych. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem stało się nadanie nowej funkcji miejscom często wybieranym na toaletę.

W stolicy Francji można zauważyć osoby oddające mocz na stacjach metra. Robią to przede wszystkim w zaułkach i narożnikach. Zjawisko, choć nielegalne, jest całkiem częste. W efekcie rosną koszty utrzymania czystości.

Société Nationale des Chemins de fer Français (Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich) wraz z agencją Ogilvy postanowiło temu przeciwdziałać.

Problem jest szczególnie dotkliwy na stacji metra La Gare des Mureaux. Tam też podjęto działania. Narożniki zarówno na stacji, jak i na zewnątrz oklejono specjalnymi naklejkami. Ukazują one naturalnej wielkości sportowców na boiskach i bieżniach. Choć pomysł wydaje się zaskakujący, działa.

Jeśli nie nadamy miejscu jakiegoś podstawowego celu, pozwalamy ludziom samodzielnie decydować o jego przeznaczeniu. W tym wypadku niektóre ze ścian stały się powszechnie akceptowanymi pisuarami. Zmiana tego nawyku stała się bardzo trudna lub nawet niemożliwa. Do czasu nadania tym miejscom nowej funkcji – mówi Nicolas Fieulaine, badacz z Social Psychology of NF Etudes.

Tutaj akurat nadano miejscu funkcję placu zabaw dla dzieci. Dla przechodniów stanowi to sygnał, że nie jest to właściwe miejsce, by ulżyć pęcherzowi. To zjawisko w naukach behawioralnych zwane jest efektem obramowania.

Na stacji La Gare des Mureaux w efekcie kampanii zanotowano spadek publicznego oddawania moczu o 88%. Poprawiło się też postrzeganie stacji przez pasażerów. Odczucie czystości wzrosło o 14%, nieprzyjemny zapach zmniejszył się o 34%, a ogólne wrażenia poprawiły się o 24%.

Źródło: www.campaignlive.com

  • 2

wieczniezielony

4 tygodnie temu

La Gare des Mureaux nie jest w Paryżu, tylko w Les Mureaux. I nie ma tam stacji metra tylko stacja kolejowa.

S.

4 tygodnie temu

@wieczniezielony: Olać to ;)

dor

3 tygodnie temu

a wystarczyłoby udostępnić schludne toalety publiczne

20 sierpnia 2019