- 0
- 1
Pandemia zmienia system wartości Polaków – pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia
Najważniejsze są dla nas zdrowie i rodzina. Chcemy dbać o swoje samopoczucie i spędzamy czas z bliskimi. Jedną z najistotniejszych wartości w życiu jest dla nas także bezpieczeństwo finansowe – wynika z badania systemu wartości i stylu życia Polaków, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z firmą Ergo Hestia.
80% badanych osób wymienia zdrowie i rodzinę jako najważniejsze wartości. Nie zawsze było to tak oczywiste. Wielu z nas otwarcie przyznaje, że rok 2020 zmienił ich postrzeganie świata. Podczas pandemii dla co drugiej osoby zdrowie i rodzina zyskały na znaczeniu.
Ponad połowa Polaków (55%) deklaruje także, że bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo finansowe. Dla 43% wartość ta stała się istotniejsza w ostatnim półroczu. Ograniczenia w poruszaniu się przełożyły się z kolei na nasze nastawienie do wolności osobistej. Jest ona obecnie najważniejsza dla 44% osób, a dla 37% zyskała na znaczeniu w ostatnich miesiącach.
Z rodziną bezpieczniej
Rok 2020 zburzył poczucie bezpieczeństwa ludzi na całym świecie. Lockdown odciął nas od bliskich, przyjaciół i znajomych z pracy. Nie chodzimy do kina, restauracji i teatrów. Świąteczne spotkania w wielu rodzinach organizowane były w ograniczonym gronie, nie mówiąc już o świętowaniu Nowego Roku. Właśnie w tak ekstremalnych warunkach zapytano Polaków, co daje im poczucie bezpieczeństwa, a co najbardziej budzi obawy.
Okazało się, że boimy się poważnej choroby (70% osób wskazuje ją jako swoją obawę), utraty pracy i braku środków do życia (63%). W niepewnych, bezprecedensowych warunkach poczucie bezpieczeństwa zapewnia Polakom posiadanie rodziny i bliskich (67%). Na drugim miejscu wymieniamy brak problemów zdrowotnych (63%) oraz oszczędności i zatrudnienie (51%).
Mamy czas na naukę i hobby
Pogoń za zakupami i egzotycznymi wakacjami z dnia na dzień straciły na znaczeniu. Po pierwszej fali pandemii jeszcze wierzyliśmy, że nasze życie szybko wróci do normalności. Ostatnie miesiące przekreśliły te plany. Wiele rzeczy przewartościowaliśmy.
69% ankietowanych przyznaje, że obecnie bardziej dba o zdrowie. 67% więcej czasu spędza z rodziną, a 55% więcej oszczędza. Co drugi Polak znajduje więcej czasu na relaks i hobby. Równocześnie jednak 41% badanych poświęca więcej czasu na pracę, a 37% inwestuje w rozwój osobisty, poświęcając więcej czasu na naukę i edukację.
W gorszej sytuacji finansowej
Niemal połowa Polaków (49%) uważa, że w związku z pandemią ich sytuacja finansowa zmieniła się. 41% ocenia, że się pogorszyła, 7% przyznaje, że skorzystało finansowo na pandemii. Podobne tendencje obserwujemy u znajomych:
- 35% badanych deklaruje, że sytuacja ich znajomych pogorszyła się,
- 39%, że nie uległa zmianie,
- 22% deklaruje, że wśród znajomych dostrzega zróżnicowany wpływ pandemii na stan finansów,
- 5% widzi w najbliższym otoczeniu polepszenie.
Myślimy o przyszłości
Badanie systemu wartości i stylu życia Polaków pokazuje, że w porównaniu do okresu przed pandemią 60% osób częściej myśli o przyszłości i stara się ją zabezpieczyć. Postawę tę częściej niż mieszkańcy innych rejonów Polski przyjmują mieszkańcy Śląska (68%).
18% ankietowanych stara się w większym stopniu chwytać życie i nie myśleć o przyszłości, a 22% badanych nie odnotowała zmiany w tym zakresie.
Co robimy, by zabezpieczyć się finansowo? Oszczędzamy, pracujemy, inwestujemy, np. na giełdzie albo w nieruchomości. Niektórzy zaś kupują ubezpieczenie na życie. Na zakup ubezpieczenia decydujemy się przede wszystkim, by zabezpieczyć finansowo siebie w razie poważnego zachorowania oraz rodzinę na wypadek naszej śmierci.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI we wrześniu 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 18–65 lat.
- 1