Pandemia sztucznie napompowała e-sklepy? Duża część Polaków zapowiada powrót do tradycyjnego handlu – badanie UCE Research i Syno Poland
  • 0
  • 1
20.01.2021

Pandemia sztucznie napompowała e-sklepy? Duża część Polaków zapowiada powrót do tradycyjnego handlu – badanie UCE Research i Syno Poland

Jak wynika z badania „Przyszłość sektora e-commerce w 2021 r.”, podczas pandemii blisko 1/3 Polaków w dużej części zastąpiła zakupy stacjonarne internetowymi. 1/4 w niewielkim stopniu wdrożyła taką praktykę. Kilka procent zaczęło w pełni korzystać z e-sklepów. Najczęstszym powodem zmian były względy bezpieczeństwa oraz brak dostępu do tradycyjnych placówek. Jednak raport nie jest do końca optymistyczny dla branży. Ponad połowa badanych zamierza bowiem wrócić do tradycyjnego handlu po ustąpieniu ograniczeń.

Z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez UCE Research i Syno Poland dla sklepu internetowego Złote Wyprzedaże wynika, że 29% konsumentów w dużej części zamieniło tradycyjne zakupy na online. 25,2% dokonało nieznacznej zmiany w tym kierunku. 3,4% całkowicie przestawiło się na kupowanie w Sieci. 0,6% stwierdziło, że zawsze to praktykuje. Z kolei 25,7% przyznało, że łączy obie metody. 5,8% klientów pomimo pandemii dalej kupuje produkty stacjonarnie. Natomiast 9,1% nie potrzebowało przechodzić z tradycyjnych placówek do e-sklepów.

Badanie wykazało również, że osoby, które w małej lub w dużej części bądź w całości zmieniły zwyczaje, zrobiły to głównie dla bezpieczeństwa (41,2%). Wpłynął na to też utrudniony dostęp do sklepów stacjonarnych (32,8%). Niektórych zmusiła do tego ogólna sytuacja (9,5%). Znaczenie miała również sama chęć sprawdzenia, jak działają sklepy w Sieci (7,8%).

Wśród konsumentów, którzy z różnych powodów zmienili swoje przyzwyczajenia, 55,4% zamierza wrócić po pandemii do tradycyjnego robienia zakupów. Natomiast 22,6% osób z tej grupy zapowiada, że pozostanie przy zakupach online. Z kolei 22% badanych nie ma jeszcze opinii na ten temat.

O badaniu
Badanie zrealizowano metodą CAWI w drugim i trzecim tygodniu stycznia 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków w wieku 18–80 lat.

  • 1
e-sklepy

W czasie pandemii urosły e-sklepy

20 stycznia 2021

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
20.01.2021

Global Innovation Index 2020: jaka będzie przyszłość innowacji?

Kryzys Covid-19 uderzył w obszar innowacji w okresie jego rozkwitu. W 2018 r. globalne wydatki na badania i rozwój (R&D) wzrosły o 5,2%. Rosły znacznie szybciej niż globalny produkt krajowy brutto. Inwestycje venture capital i wykorzystanie własności intelektualnej (IP) były na rekordowo wysokim poziomie – pokazuje raport Global Innovation Index 2020 „Who will finance innovations?”, którego partnerem merytorycznym jest Dassault Systèmes.