Oznaki ożywienia i ostrożny optymizm globalnych reklamodawców w badaniu „Crisis Response Tracker” WFA
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
6.10.2020

Oznaki ożywienia i ostrożny optymizm globalnych reklamodawców w badaniu „Crisis Response Tracker” WFA

Ponad połowa dużych korporacji międzynarodowych twierdzi, że nie odkłada już kampanii na później. Inwestycje jednak wciąż spadają w porównaniu z planami na I–III kwartał. Jedynie kanał online rośnie – pokazuje badanie WFA.

Według badania „Crisis Response Tracker” międzynarodowe koncerny zaczynają zwiększać wydatki na reklamy. Ogólna aktywność w większości kanałów jest jednak nadal niższa w porównaniu z tym, co było planowane przed pandemią.

54% respondentów nie odracza już kampanii, a poziom optymizmu co do obecnego otoczenia biznesowego poprawił się. 21% badanych uważa, że sytuacja jest pozytywna, a 36%, że neutralna. W czerwcu było to odpowiedni 8% i 41%.

Niemniej aktualne wydatki pozostają niższe niż pierwotnie planowano w pierwszych trzech kwartałach roku. Wyższe poziomy inwestycji notują jedynie display (o 6%) i wideo online (o 9%).

W badaniu jakościowym międzynarodowe firmy podkreślają przejście na technologię cyfrową. Wiele z nich twierdzi, że zwiększyły koncentrację na handlu elektronicznym czy przeprowadziły więcej wirtualnych aktywacji marketingowych i aktywacji z influencerami.

Inne główne kanały, takie jak telewizja, reklama poza domem i w punktach sprzedaży, zaczynają odrabiać historyczne spadki, które miały miejsce w pierwszej połowie roku. Telewizja notowała wpływy niższe o 25% w okresie od I–III kwartału, ale jej wyniki były lepsze w porównaniu do 33-procentowego spadku w I półroczu.

Podobnie w outdoorze planowane wydatki są o 39% niższe, ale to i tak poprawa w stosunku do I półrocza (-49%). Reklama w punkcie sprzedaży spadła o 20% w porównaniu do 23-procentowego spadku w pierwszym półroczu.

Po wideo online i reklamach display influencer marketing jest najbliższy planowanych przed pandemią inwestycji. Odnotował spadek o 11% w I–III kwartale, w porównaniu do -22% w I półroczu.

Najgorzej mają się:

  • eventy (spadek o 60% w okresie I– III kwartał w porównaniu do -56% w I połowie roku),
  • radio (spadek o -35% w porównaniu do -25%).

Te nadal mierzą się ze spadkami wydatków.

O badaniu
Wyniki IV fali badania „Crisis Response Tracker” WFA bazują na odpowiedziach kierowników wyższego szczebla 35 największych reklamodawców o łącznych rocznych wydatkach na reklamę w wysokości 67 mld dol. 75% respondentów pełniło funkcje globalne, a 25% regionalne. Badanie przeprowadzono między 17 a 27 września 2020 r.

Źródło: www.wfanet.org

  • 1
oznaki ożywienia

Oznaki ożywienia w reklamie

6 października 2020