„Oto cena wolności” – kampania społeczna na rzecz uchodźców z Białorusi
  • 0
  • 1
16.11.2020

„Oto cena wolności” – kampania społeczna na rzecz uchodźców z Białorusi

„Pomóżmy uchodźcom z Białorusi żyć godnie w Polsce” – apeluje w kampanii społecznej Humanosh Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich. W jej ramach w przestrzeni miejskiej pojawiły się billboardy ukazujące plecy pobitych osób.

Sytuacja na Białorusi powoduje, że w Polsce pojawia się coraz liczniejsza grupa potrzebujących pomocy uchodźców politycznych. W pomaganie im włączyła się Humanosh Fundacja im. Sławy i Izka Wołosiańskich, która od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami i obcokrajowcami. Ofiarowuje im dach nad głową i załatwia sprawy, które umożliwiają normalne życie w naszym społeczeństwie.

Obecna na billboardach oraz w prasie kampania „Oto cena wolności” przedstawia pobite plecy kobiety, mężczyzny, nastolatka lub osoby starszej. Widać na nich ślady po uderzeniach pałką i kopniakach. Realistycznym odwzorowaniem ran na ciałach charytatywnie zajął się Krzysztof Radzikowski (PlupArt), który zajmuje się profesjonalnym retuszem zdjęć reklamowych i artystycznych.

Komunikacja, którą przygotowaliśmy, jest dość drastyczna, ale chcieliśmy, aby kampania mocno działała na wyobraźnię, poruszała, zmuszała do przemyśleń i co najważniejsze skłaniała do pomagania – mówi Rafał Grzeszkowski, dyrektor kreatywny agencji Communication Unlimited, która przygotowała kampanię.

Uchodźcom z Białorusi Fundacja Humanosh proponuje szybki „Pakiet na start”, czyli:

  • doraźną pomoc w zorganizowaniu noclegu na początek,
  • pomoc w załatwieniu formalności związanych pobytem,
  • wparcie w poszukiwaniu mieszkania oraz pracy lub szkoły,
  • kontakt ze służbą zdrowia,
  • wsparcie dla osób, które doświadczyły dyskryminacji, traumy, przemocy lub mowy nienawiści.

Większość z nich opuściła swój kraj z minimalnym dobytkiem. Nie mogą podjąć legalnej pracy – w Polsce przebywają na wizach humanitarnych. Staramy się spełniać ich najpilniejsze potrzeby oraz wspierać w trudnej sytuacji, w której się znaleźli – wyjaśnia Katarzyna Skopiec, współzałożycielka Fundacji Humanosh.

Obecnie fundacja ma pod swoimi skrzydłami ponad 100 uchodźców z Białorusi, którzy potrzebują pomocy na różnych poziomach. O tym, jak pomóc, można przeczytać na stronie www.humanosh.org.

  • 1
„Oto cena wolności”

„Oto cena wolności”

16 listopada 2020