Obraz Zdzisława Beksińskiego na etykiecie kontrowersyjnego piwa Nowiczok
  • 0
  • 4
11.07.2018

Obraz Zdzisława Beksińskiego na etykiecie kontrowersyjnego piwa Nowiczok

Reprodukcja jednego z obrazów Zdzisława Beksińskiego znalazła się na etykiecie rosyjskiego piwa Nowiczok. Zarówno nazwa piwa, jak i wykorzystane zdjęcie wywołały kontrowersje wśród internautów. Browar wycofał piwo ze swojej oferty.

Browar rzemieślniczy Alaska z podmoskiewskiej miejscowości Żeleznodorożnyj na etykietach piw umieszcza reprodukcje obrazów. Na jednej z nich zamieścił obraz Zdzisława Beksińskiego, a samo piwo nazwał Nowiczok. Nawiązał tym do bojowego środka chemicznego, którym miał zostać otruty w Wielkiej Brytanii oficer wywiadu wojskowego Siergiej Skripal wraz z córką. O ten fakt oskarżana jest Rosja.

Sprawa stała się głośna w Polsce, gdy stacja telewizyjna Belsat, należąca do TVP, opublikowała o tym informację. Kontrowersje wzbudziła zarówno nazwa produktu, jak i zastosowana etykieta.

Właściciele browaru w wyjaśnieniu tłumaczą, że nazwa ta została wybrana ironicznie, gdyż ich zdaniem cała sprawa Nowiczoka to fake news powstały na Zachodzie. Jako argument podają, że dopóki piwo było dostępne wyłącznie w Rosji, nie wzbudzało żadnych kontrowersji. Dopiero wraz z dotarciem produktu na Białoruś nazwa wywołała skandal i protesty, skutkujące m.in. niskimi ocenami browaru na jego fan page’u na Facebooku.

Obecnie piwo nie jest już dostępne na stronie Alaski. Skasowany został także post z wyjaśnieniem browaru oraz zablokowany dostęp do wystawiania mu ocen na Facebooku.

  • 4

Piwo w katalogu browaru

Informacja w Bielsacie

Inne etykiety piw z reprodukcjami obrazów

Inne etykiety piw z reprodukcjami obrazów

11 lipca 2018

10 lipca 2018