„Obietnica Yulii” – kampania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
  • 1
  • 2
17.11.2022

„Obietnica Yulii” – kampania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Kampania Fundacji PCPM ma pokazać, że wojna za wschodnią granicą wciąż trwa, na miasta spadają rakiety, a miliony Ukraińców z dnia na dzień tracą swoje domy i rozstają się z bliskimi. W tej sytuacji bardzo ważna jest solidarność.

Od początku wojny do Polski trafiły miliony uchodźców. Polskie społeczeństwo wykazało niezwykłą otwartość, przyjmując przyjeżdżających pod własny dach, zapewniając im schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Ostatnio jednak zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów obojętności wobec uciekających przed wojną. Kampania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pokazuje sytuację w Ukrainie z perspektywy kilkuletniej Yulii.

Po wybuchu wojny dziewczynka musiała opuścić swój dom, rozstać się z tatą i wyjechać do Polski. Yulia zaczęła chodzić do szkoły. Coraz lepiej mówi po polsku, zaprzyjaźniła się z rówieśnikami. Niemniej jej życie wciąż jest pełne tęsknoty i strachu o tatę. Właśnie zaczął się dziewiąty miesiąc wojny. Yulia podczas przejmującej rozmowy z tatą obiecuje mu, że będzie starać się uczyć, rozwijać i cieszyć się dalej swoim życiem. W tym momencie rozmowa zostaje nagle przerwana.

 

Niezbędną pomoc codziennie uchodźcom niesie Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Przy wsparciu darczyńców, dzięki zbiórce zorganizowanej tuż po wybuchu wojny nieustannie wspiera ukraińskie dzieci i ich rodziny.

Fundacja PCPM prowadzi także program zatrudnienia w polskich szkołach dla pedagogów z Ukrainy

Dzięki temu dostają oni tak ważną dla nich dzisiaj pracę. Z kolei dzieci jak Yulia otrzymują ogromne wsparcie w edukacji i socjalizacji. Od miesięcy program zapewnia zatrudnienie dla ukraińskich tłumaczy, psychologów i logopedów. Fundacja wspiera także osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny, osoby starsze i samotne.

Dodatkowo w Centrum Edukacji i Kreatywności została stworzona specjalna przestrzeń dla kobiet, które musiały całkowicie zmienić swoje życie, wyjechać i zacząć samotnie zajmować się wychowaniem dzieci w obcym dla nich kraju. Od pierwszego dnia wojny Fundacja dostarcza Ukrainie pomoc humanitarną, czyli leki, żywność, produkty higieniczne. Teraz, gdy zbliża się zima, a potrzeb jest coraz więcej, zaczyna jeszcze intensywniej działać w samej Ukrainie.

Na przykładzie tej krótkiej opowieści o Yulii chcemy przypomnieć, że każdego dnia pada wiele podobnych obietnic. Dziesiątki tysięcy dzieci i ich rodzin potrzebują wsparcia, a wraz z zimą i kolejnymi atakami tych potrzeb przybywa. Dlatego warto pamiętać, że każdy z nas może pomóc i że liczy się każda wpłata – komentuje Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM.

Za ideę kreatywną i realizację kampanii odpowiada agencja Grey Group Poland. Spot został wyprodukowany przez studio Film Produkcja. Reżyserem filmu z udziałem małej Yulii jest Tomasz Knittel, operatorem Mateusz Dziekoński, autorem zdjęć na potrzeby kampanii – Karol Grygoruk.

  • 2
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zachęca do solidarności z uchodźcami z Ukrainy

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

 

17 listopada 2022