„Nostalgia” – przystanek pełen kwiatów w Łodzi
 • 0
 • 17
25.08.2019

„Nostalgia” – przystanek pełen kwiatów w Łodzi

Na jednym z przystanków tramwajowych w Łodzi zamontowana została instalacja artystyczna pt. „Nostalgia”. Składa się z setek suszonych kwiatów i elementów roślinnych, zatopionych w bezbarwnej żywicy.

„Nostalgia” jest dziełem Dominiki Cebuli, studentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Za projektem stoi Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Instalacja została zamontowana na przystanku tramwajowym przy Teatrze Wielkim, przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sterlinga. Ściany wiaty przystankowej zostały zastąpione szklanymi gablotami. W nich znajduje się 36 różnobarwnych kompozycji florystycznych zatopionych w żywicy.

Do stworzenia instalacji artystka wykorzystała m.in. niezapominajki, chabry, narcyzy, róże, eustomy, piwonie, bratki, forsycje, płomyki, goździki, frezje, różaneczniki, alstromerie, szafirki i stokrotki. Są one ułożone w wielokolorowe kompozycje, którym można przyglądać się z bliska, stojąc bezpośrednio pod wiatą przystanku.

Podstawową wartością tej instalacji jest przede wszystkim warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych. Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych, jakie daje żywica. Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się najwłaściwszym wyborem. Dodatkowym smakiem tego miejsca jest fakt, że od ponad trzydziestu lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę – mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, kurator projektu.

Dominika Cebula, studentka III roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w ubiegłym roku zgłosiła pomysł na swoją instalację do projektu „Przecieki sztuki”. To konkurs dla młodych artystów, organizowany od czterech lat przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Okazał się on jednak na tyle interesujący, aby rozbudować jego początkową wersję, rozwinąć jego potencjał i zorganizować w tym roku. Ekspozycja instalacji na placu Dąbrowskiego potrwa przynajmniej do końca października. Możliwe, że instalacja zostanie później przeniesiona na inny przystanek.

 • 13

Fot. Łódzkie Centrum Wydarzeń

„Nostalgia” jest kolejną instalacją artystyczną w przestrzeni miejskiej, zorganizowaną przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. ŁCW od 2015 r. organizuje projekty artystyczne z twórcami z różnych stron świata. W centrum miasta powstają różnorodne obiekty przestrzenne, takie jak rzeźby, płaskorzeźby oraz tymczasowe instalacje artystyczne.

Do najbardziej znanych realizacji należą m.in.:

 • płaskorzeźba pt. „Cisza”, złożona z 1300 stalowych prętów przymocowanych do ściany przy ul. Wólczańskiej 13,
 • neon pt. „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21,
 • mozaika ceramiczna na ścianie przy ul. Zachodniej 93,
 • rzeźba pt. „Ciężar niewłaściwy” na terenie dworca Łódź Fabryczna.
 • 5

Chazme, Tomasz Górnicki, fot. Sebastian Glapiński

Łukasz Berger (Cekas), „Cisza”

Lump, „Pralkqa Frania”, fot. Maciej M. Stempij

Mona Tusz, fot. Maciej Stempij

23 sierpnia 2019

 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
23.08.2019

Po raz pierwszy na polskim rynku wydatki na reklamę w Internecie większe od telewizyjnych. IAB Polska/PwC AdEx

W pierwszym kwartale 2019 r. w reklamę online zainwestowano 1,1 mld zł. Dzięki temu jej wartość wzrosła o 9% rok do roku. Takie wyniki przyniosło badanie wydatków na reklamę online AdEx, realizowane przez IAB Polska we współpracy z PwC. Z dodatkowych analiz wspartych wynikami badania Starcom wynika także, że wydatki reklamodawców na Internet stały się większe od nakładów na telewizję.