Nosacze mówią o smogu w kampanii Fundacji Polska Ziemia
  • 2
  • 3
19.02.2020

Nosacze mówią o smogu w kampanii Fundacji Polska Ziemia

Polska zmaga się z ogromnym problemem zanieczyszczenia powietrza. Nasze miasta regularnie znajdują się w czołówce najbardziej zasmogowanych miast Europy. Fundacja Polska Ziemia rozpoczęła kampanię, w której zwraca uwagę na ten problem. Jej bohaterami są nosacze: Tate Janusz, Pjoter i Halyna.

W ramach projektu „Poślij smoga do pieca” powstała kampania, która ma edukować społeczeństwo o konsekwencjach spalania plastików w piecach czy wycinania filtrów DPF w samochodach z silnikiem Diesla. Niestety, te złe praktyki są przez wielu uznawane za przykład pozytywnego cwaniactwa, sprytu i zaradności. I tak właśnie postępują bohaterowie spotów, przedstawieni jako nosacze.

Powstała też strona www.smogowicze.pl, na której można rozwiązać quiz i dowiedzieć się, jakim typem sąsiada jesteśmy.

Jeśli chcemy wyeliminować tego rodzaju zachowania, najpierw musimy doprowadzić do ich społecznego potępienia – uważają inicjatorzy akcji. Projekt zakłada szeroką kampanię edukacyjną obejmującą wyjaśnianie:

  • problematyki i skutków smogu,
  • wynikających z tego zagrożeń,
  • sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza,
  • możliwości skorzystania z programów dotacyjnych.

Kampania „Poślij smoga do pieca” ma także promować system dopłat z budżetu państwa czy samorządu do indywidualnych inwestycji związanych z likwidacją niskiej emisji (wymiany źródła ogrzewania, dociepleń domów jednorodzinnych itd.). Fundacja chce wesprzeć samorządy i uprościć potencjalnym beneficjentom sposób wyszukiwania informacji.

W najnowszym raporcie WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 36 znajduje się w Polsce. Pogorszyliśmy wynik z 2016 r., kiedy to 33 polskie miasta znalazły się w tym niechlubnym zestawieniu.

Jak pokazują badania, problem niskiej świadomości dotyczącej zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie aktualny wśród mieszkańców terenów wiejskich. Stacje wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska znajdują się w większych ośrodkach. Mieszkańcy wsi nie są więc na bieżąco informowani o stopniu zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Sytuację pogarsza brak wiedzy i bagatelizowanie szkodliwości spalania śmieci w kotłach do ogrzewania indywidualnego.

  • 3
Palący plastikiem jako nosacze w kampanii Fundacji Polska Ziemia

Palący plastikiem jako nosacze w kampanii Fundacji Polska Ziemia

Palący plastikiem jako nosacze w kampanii Fundacji Polska Ziemia
Palący plastikiem jako nosacze w kampanii Fundacji Polska Ziemia

19 lutego 2020