„Nie głosuj wybory 2020” – obraźliwe spoty profrekwencyjne
  • 11
  • 1
22.06.2020

„Nie głosuj wybory 2020” – obraźliwe spoty profrekwencyjne

Na YouTube pojawiła się seria spotów, które w przewrotny sposób zachęcają do udziału w wyborach prezydenckich. Pokazani są w nich stereotypowi wyborcy PiS, którzy korzystają na obecnych rządach. Zniechęcają więc wyborców opozycji do udziału w głosowaniu. Przekaz jest tendencyjny i obraźliwy w sposobie ujęcia przeciwników politycznych.

W serii spotów ukazane są stereotypowe i obraźliwe wizerunki wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Zniechęcają oni widzów do wyborów. Sensem przekazu jest przewrotne pokazanie, że oni na pewno wybiorą Prezydenta RP, więc tym bardziej zwolennicy opozycji powinni wziąć udział w wyborach.

Spoty skierowane są do szeroko pojętego elektoratu opozycji. Bazują na skrajnych i obraźliwych stereotypach, a dobór aktorów i sposób ich prezentacji ma dodatkowo pogłębiać niechęć odbiorców do bohaterów filmów.

Inicjatorem kampanii profrekwencyjnej, zgodnie z informacjami na kanale YouTube oraz na facebookowym profilu „Nie głosuj wybory 2020”, jest „organizacja wyborców na rzecz rozwoju demokracji”. Ma to być „grupa ludzi, którzy są świadomi znaczenia demokracji w życiu narodu i chcą przekonać Polaków, by nie rezygnowali tak łatwo z ważnego prawa i przywileju, jakim jest akt wyborczy”.

Celem kampanii zaś jest „przekonanie Polaków, by skorzystali ze swojego prawa wyborczego i nie pozwolili, by decyzję w wyborach prezydenckich 2020 podjęli za nich inni ludzie”.

Jak można przeczytać we wpisach na Facebooku, za kampanią ma stać dolnośląska telewizja Echo24, która realizuje ją na zamówienie prywatnych zleceniodawców.

Telewizja TVP Info oraz prawicowe media podejrzewają, że kampania powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie sztabu Rafała Trzaskowskiego. Przesłankami do tego mają być akcje sprzed lat:

  • „Zabierz babci dowód”,
  • reklama „Oni pójdą na wybory, a Ty?” z 2011 r., o podobnym przekazie, zrealizowana przez KW Platforma RP.

Serwis wPolityce.pl twierdzi też, że dotarł do ogłoszenia o castingu do spotu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, gdzie opis poszukiwanych postaci odpowiada bohaterom zrealizowanych spotów.

  • 1
„Nie głosuj wybory 2020”

„Nie głosuj wybory 2020”

3 tygodnie temu

no cóż jeśli faktycznie dalej chcemy aby ośmieszać się na arenie międzynarodowej, niszczyć to co udało się wypracować, realizować hasło Polska w ruinie, rabunkowo eksploatować przyrodę, pozwalać strzelać pijanym myśliwym, oszukiwać i kłamać to niech zostanie jak jest. W przeciwnym razie warto iść głosować. Wypad2020

22 czerwca 2020

19 czerwca 2020