Neutralny płciowo asystent głosowy od Vice Media
  • 1
  • 0
12.03.2019

Neutralny płciowo asystent głosowy od Vice Media

Vice Media i agencja Virtue zaprezentowały neutralnego płciowo asystenta głosowego. Nazywa się on Q, a jego głos trudno jednoznacznie określić jako męski lub kobiecy.

Jak podkreślają twórcy asystenta Q, firmy technologiczne wykorzystują kobiece i męskie głosy w zależności od scenariusza. Męski głos częściej usłyszeć można w bardziej autorytatywnych rolach, m.in. w aplikacjach bankowych czy ubezpieczeniowych. Kobiecy głos zaś częściej wykorzystywany jest w usługach – mówią nim choćby Alexa i Siri.

Uprzedzenia ze względu na płeć przenikają do platform, które stają się coraz bardziej rozpowszechnione w życiu codziennym. Wzmacniają tym samym stereotypy i cofają postęp świata w postrzeganiu płci – stwierdza firma w oświadczeniu.

Q ma położyć temu kres. Agencja połączyła siły z Anną Jørgensen, lingwistką i badaczką z Uniwersytetu w Kopenhadze, aby poprzez badania naukowe i konsultacje określić parametry neutralnego płciowo głosu.

Na początek nagrano pięć głosów, które nie są postrzegane jednoznacznie ani jako męskie, ani żeńskie. Używając specjalnego oprogramowania do modulacji głosu, przeniesiono nagrania do neutralnego zakresu, który został zdefiniowany w badaniach.

Modulowane głosy zostały następnie przetestowane w ogólnoeuropejskim badaniu z udziałem ponad 4600 osób. Uczestnicy byli proszeni o ocenę w skali od 1 (głos mężczyzny) do 5 (głos kobiety). Głosy były modulowane tak długo, aż zaczęły być postrzegane jako zupełnie neutralne.

Źródło: www.marketing-interactive.com

12 marca 2019