Nastroje konsumenckie Polaków w grudniu nieco lepsze
 • 0
 • 1
20.12.2022

Nastroje konsumenckie Polaków w grudniu nieco lepsze

Polacy są w grudniu bardziej optymistyczni niż jeszcze miesiąc temu, jednak mniej niż w październiku. Wskaźnik optymizmu osiągnął wartość 5 na skali od minus 100 do plus 100 punktów. Nieco lepiej Polacy oceniają swoją jakość życia, mniej obawiają się o stabilność zarobków i utratę pracy. Tak wynika z najnowszego Radaru Konsumenckiego ARC Rynek i Opinia.

Radar Konsumencki ARC Rynek i Opinia realizowany jest raz w miesiącu. Pokazuje kilka wskaźników dotyczących nastrojów konsumenckich. Wskaźniki te to różnica między odsetkiem odpowiedzi negatywnych a odsetkiem odpowiedzi pozytywnych na dany temat.

Pomiary z trzech ostatnich miesięcy pokazują, że Polacy najbardziej negatywnie nastawieni do wszystkich badanych kwestii byli w listopadzie 2022

Najmniej optymistycznie patrzyli w przyszłość, najgorzej oceniali swoją jakość życia i sytuację gospodarczą w Polsce. Najbardziej też obawiali się o stabilność zarobków i zatrudnienia.

W grudniu widoczne jest pewne odbicie pozytywne niemal do poziomów z października. Jeden wskaźnik, dotyczący planowanych zakupów, w grudniu był najwyższy na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy.

– W grudniu, w okresie przedświątecznym, zawsze poprawiają się nastroje konsumenckie. Pokazują to różne badania realizowane od lat na całym świecie. Nie inaczej jest w tym roku w Polsce. Grudniowy entuzjazm i optymizm zakupowy jest związany z chęcią prawdziwego świętowania i obdarowywania się prezentami. Zresztą ten nastrój w istotny sposób wspomagany jest przez działania marketingowe firm.

Warto jednak zwrócić uwagę w naszym badaniu na inną kwestię. Chodzi o brak zmiany w ciągu tych ostatnich trzech miesięcy w kontekście spodziewanej dalszej inflacji. Wygląda na to, że w tym obszarze Polacy zupełnie nie są optymistami. Spodziewają się w dalszym ciągu wzrostu cen. To nie jest dobra prognoza – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

O badaniu

Radar Konsumencki to nowy projekt badawczy ARC Rynek i Opinia. Raz w miesiącu respondentom – Polakom w wieku od 18 do 65 lat zadawane są te same pytania, dotyczące m.in.:

 • nastrojów,
 • oceny polskiej gospodarki,
 • planów zakupowych,
 • stabilności zatrudnienia.

Pierwszy pomiar nastąpił w październiku (N=1019), drugi w listopadzie (N=1020), trzeci w grudniu (N=1001). Badanie realizuje się metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na ePanel.pl. Próba jest reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

 • 1
Radar konsumencki grudzień 2022

Nastroje konsumenckie Polaków w grudniu nieco lepsze

20 grudnia 2022

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
20.12.2022 Artykuł Partnera

Etapy Google Ads i pozycjonowania stron – główne działania istotne dla Twojego biznesu

Prowadzenie własnego biznesu w świecie online to nie lada wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Nie ma się czemu dziwić, przecież o swoją działalność dba się niczym o dziecko. Aby firma odniosła upragniony sukces trzeba w to włożyć mnóstwo czasu, cierpliwości oraz nakładu finansowego. Tylko wtedy można liczyć, że włożone w rozwój czynniki zwrócą się ze zdwojoną siłą. Aktualnie obserwuje się niesamowity rozkwit całej branży e-commerce. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że prowadzenie działalności internetowej to w dzisiejszych czasach must have każdego przedsiębiorcy chcącego odnieść wymarzony sukces. Pojawia się zatem jedno zasadnicze pytanie, a mianowicie co zrobić, aby klienci kupowali właśnie u Ciebie? Jak ich zachęcić, a przede wszystkim jak zaistnieć wśród konkurencji obserwującej każdy Twój ruch? Odpowiedź na nurtujące pytania znajdziesz poniżej!