Nadchodzą rodzinne i najpopularniejsze święta w Polsce. Badanie IRCenter
  • 0
  • 2
16.12.2019

Nadchodzą rodzinne i najpopularniejsze święta w Polsce. Badanie IRCenter

Boże Narodzenie to najpopularniejsze święto obchodzone w Polsce spośród 36 innych świąt, m.in. Wielkanocy, Dnia Niepodległości czy Dnia Dziecka. Grudniowe święta są obchodzone przez 89% Polaków, nieco częściej przez kobiety (91%) – pokazuje badanie IRCenter.

Największy odsetek świętujących stanowią najmłodsi (do 19. roku życia) i najstarsi (powyżej 59. roku życia). To odpowiednio 96% i 94%. Boże Narodzenie jest świętem ogólnopolskim. Równie często obchodzi się je na wschodzie i na zachodzie Polski, w województwach północnych czy południowych.

Rodzinny czas
Boże Narodzenie jest świętem wspólnotowym, rodzinnym. Nie powinno więc dziwić to, że zdecydowanie częściej (92%) obchodzą je osoby będące w związku małżeńskim lub partnerskim. W grupie osób samotnych, rozwiedzionych lub w separacji odsetek obchodzących święta wynosi nieco ponad 80%. Najrzadziej w ten dzień świętują osoby owdowiałe (66%).

Czas świąteczny najczęściej spędzamy z dziećmi (56%), rodzicami (49%), rodzeństwem (42%). To czas typowo rodzinny. Zaledwie 13% badanych spędza go z przyjaciółmi, innymi osobami (12%) lub obcymi (2%).

Czy coś nam przeszkadza?
Tłumy w sklepach to zdaniem respondentów największa uciążliwość czasu okołoświątecznego. Deklaruje tak sześciu na dziesięciu badanych. Co trzeciej badanej osobie doskwiera także przedświąteczna krzątanina, a co piąty respondent nie lubi kupowania prezentów.

Za co lubimy Boże Narodzenie?
Jest to bardzo ważna tradycja. Najbardziej lubimy atmosferę świąteczną (61%), samą tradycję spotkań (51%), rodzinne spotkania (51%) i specjalne potrawy przygotowane na ten czas (48%). Czterech na dziesięciu badanych bardzo lubi ubieranie choinki i obdarowywanie się prezentami. Dla 1/3 Polaków ważne jest też wspólne śpiewanie kolęd.

Jest to czas, który bardzo lubimy – zdecydowana większość rodaków nie wyobraża sobie końca roku bez Bożego Narodzenia.

O badaniu
Badanie „Święta Polaków” instytut IRCenter przeprowadzał w terminie 19–22.11.2019 r. Było to badanie CAWI na panelu internetowym, na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku powyżej 16 lat. Liczebność próby N=1003.

  • 2
Boże Narodzenie badanie IRCenter

Za co Polacy lubią Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie badanie IRCenter

13 grudnia 2019

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
13.12.2019

Większość Polaków nie ogranicza reklam na smartfonach – pokazuje badanie

Brytyjska firma analityczna UCE Group i agencja Mobiem Polska zbadały stosunek Polaków do reklam odbieranych na smartfonach. Szczegółowa analiza wykazała, że 67% dorosłych Polaków nie zabezpiecza tych urządzeń. 24% użytkowników aktywnie je chroni przed tego typu przekazami. Głównym powodem instalowania blokad jest niedopasowanie komunikatów do potrzeb, oczekiwań i zainteresowań konsumentów (38%). Ci, którzy nie stosują żadnych zabezpieczeń, po prostu nie wierzą w nie (40%).