Mural Żabki nielegalny i nie taki eko, jak zapowiadano?
  • 0
  • 1
19.07.2021 Aktualizacja:

Mural Żabki nielegalny i nie taki eko, jak zapowiadano?

Na początku lipca w Poznaniu przy ul. Szyperskiej 23 powstał mural sieci sklepów Żabka przedstawiający wodę Od Nowa. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, namalowano go nielegalnie.

Mural Żabki namalowano farbami antysmogowymi z technologią fotokatalityczną. Farby te oczyszczają powietrze z toksycznych tlenków azotu (NOx). Marka zapewniała, że jeden metr kwadratowy ściany pomalowany taką farbą redukuje ilość tlenków azotu nawet o około 0,44 g w ciągu jednego dnia. To tyle, ile usuwa jedno dorosłe drzewo.

Jak podaje poznańska „Gazeta Wyborcza”, mural znalazł się na ścianie objętej ochroną konserwatora zabytków. Ponadto w okolicy na tyle często pojawiają się nielegalne reklamy wielkoformatowe, że skłoniło to wiceprezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego do wezwania firm do ich usunięcia. W związku z tym gazeta zapytała urząd miasta, czy w tej sytuacji wydano zgodę na mural Żabki. Okazało się, że nie.

Żabka przekonuje, że wykonująca pracę firma Good Looking Studio poinformowała, że mural powstał zgodnie z prawem.

Ponadto w początkowej wersji informacji prasowej rozsyłanej do mediów Żabka twierdziła, że praca powstała w ramach projektu EcoEvolution.org. Następnego dnia jednak marka zdementowała tę informację. „Gazeta Wyborcza” skontaktowała się z EcoEvolution, gdzie dziennikarze dowiedzieli się, że nigdy nie było takiej współpracy.

[Aktualizacja, 20 lipca 2021 r.]

Oświadczenie Żabki
Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację w „Gazecie Wyborczej” o realizacji muralu przy ul. Szyperskiej 23. Zapewniamy, że zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez wykonawcę przed rozpoczęciem prac mural został zaprojektowany, a następnie zrealizowany w zgodzie z obwiązującymi przepisami prawa. Dostaliśmy także pisemne poświadczenie, że farby używane przez wykonawcę wykazują właściwości fotokatalityczne.

W reakcji na doniesienia medialne natychmiastowo poprosiliśmy wykonawcę o ustosunkowanie się do nich oraz dostarczenie dodatkowej dokumentacji. Równolegle skontaktowaliśmy się z urzędem miasta celem jak najszybszego wyjaśnienia sprawy i zapewnienia, że jeśli doszłoby do jakiegokolwiek naruszenia, wyciągniemy konsekwencje wobec naszych wykonawców.

Biuro prasowe Żabka Polska

  • 1
mural Żabki

Mural Żabki nielegalny?

19 lipca 2021

16 lipca 2021