Mural „jak krakowskie mieszkanie Lema” ozdobi Galerię Krakowską
  • 0
  • 2
18.09.2017

Mural „jak krakowskie mieszkanie Lema” ozdobi Galerię Krakowską

Skanska i Galeria Krakowska fundują nowy mural w Krakowie. Rozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema – to zwycięski projekt wyłoniony w konkursie na mural. Malowidło już wkrótce powstanie na północnej ścianie Galerii Krakowskiej.

Spośród blisko sześćdziesięciu zgłoszeń wybrano pracę krakowskiego artysty Marcina Czai. Laureat – oprócz możliwości zobaczenia swojej pracy na olbrzymiej ścianie – otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. złotych.

Pomysłodawcą i mecenasem konkursu była firma Skanska, inwestor powstającego przy ul. Pawiej kampusu biurowego. Inicjatywa powstała w ramach współpracy z Galerią Krakowską, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

Nowy mural będzie jednym z elementów wieloletniego programu działań kulturalno-edukacyjnych „Lem 2021”. Realizuje go KBF w związku z przypadającą na 2021 r. setną rocznicą urodzin wielkiego pisarza.

Mural pojawi się na północnej elewacji Galerii Krakowskiej, bezpośrednio nad rampą załadunkową. Mierząca blisko 850 m2 ściana jest świetnie widoczna nie tylko z wjazdu na parking galerii, lecz także z peronów krakowskiego dworca kolejowego.

To drugi mural na tej galerii. Pierwszy, o powierzchni ponad 1,4 tys. m2, powstał trzy lata temu. Firma dodatkowo informowała o nim, organizując do ubiegłego roku wycieczki szlakiem krakowskiego street artu.

Autorem zwycięskiego projektu jest Marcin Czaja. To absolwent Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się także rysunkiem i grafiką projektową.

– Jeden z profesorów powiedział kiedyś, że Stanisław Lem najlepiej czułby się, opisując wnętrze starej spróchniałej szafy bądź krakowskiego mieszkania – tłumaczy laureat konkursu. – To zdanie miałem z tyłu głowy podczas tworzenia muralu i było ono dla mnie jedną z głównych inspiracji. W projekcie chciałem odwołać się także do dorobku Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji – dodaje Marcin Czaja.

Jeśli pogoda dopisze, mural pojawi się na ścianie galerii na przełomie września i października tego roku. Jego wykonanie sfinansują: Skanska oraz Galeria Krakowska.

  • 2

18 września 2017