Czy można zrezygnować z plastiku? A może warto zastąpić go ekologicznymi zamiennikami? Dowiesz się na Targach Packaging Innovations
  • 0
  • 6
18.02.2019

Czy można zrezygnować z plastiku? A może warto zastąpić go ekologicznymi zamiennikami? Dowiesz się na Targach Packaging Innovations

Gdzie znaleźć alternatywę dla popularnych nieekologicznych produktów? Okazja do poznania odpowiedzi na te pytania pojawi się już 2 i 3 kwietnia podczas 11. Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations. W ramach strefy Ekopack zaprezentowane zostaną ekologiczne rozwiązania opakowaniowe. Eksperci wygłoszą zaś szereg wykładów dotyczących nowych regulacji i alternatywnych rozwiązań.

Plastikowa słomka, choć popularna i z pozoru niegroźna, stwarza ogromne zagrożenie dla wód, zwierząt i ludzi. To jeden z przedmiotów najczęściej wyławianych z oceanów. Nie inaczej jest z wieloma plastikowymi opakowaniami. Głośna akcja „Tu pijesz bez słomki” oraz nowe normy UE dotyczące produkcji plastiku wywołały burzliwą debatę w branży opakowaniowej, spożywczej, jak i wśród konsumentów.

Przynieś słomkę i sam zdecyduj

Słomka stała się ostatnio symbolem zmian nawyków konsumenckich. Bo przecież rezygnując w fast-foodzie, restauracji czy domu z plastikowej słomki, bądź wybierając jej ekologiczny zamiennik, możemy zrobić dla środowiska i siebie samych naprawdę dużo. To samo dotyczy wszystkich plastikowych opakowań.

Największe światowe sieci barów szybkiej obsługi pracują nad rozwiązaniem problemu. Zwróciły uwagę nie tylko na to, czym nas karmią, lecz także w jaki sposób serwują posiłki. Tym razem nie czas na zastanawianie się, czy może do zestawu domówić frytki, ale na to, czy wybrać… słomkę.

Dla tych, którzy nie potrafią się bez niej obyć, na Targach Packaging Innovations będzie czekała niespodzianka. Można przynieść z domu zbędne słomki i zamienić je na ekologiczny odpowiednik (albo odebrać ekotorbę na zakupy).

Zielone opakowania

Opakowania ze szkła, tektury, biodegradowalnego plastiku czy po prostu z tworzyw sztucznych, które można poddawać procesowi recyklingu – właśnie takie produkty zaprezentują wystawcy w strefie Ekopack na targach. Nie zabraknie takich firm jak ANL Plastics, Cabka, Coffee-Service, Coleman International, Drukarnia Nestorpack, DS Smith, Eurovetrocap, Fano, Jokey Plastik czy Pont Packaging.

Dwieście firm z całej Europy zaprezentuje rozwiązania opakowaniowe w siedmiu strefach tematycznych. Poza rozwiązaniami eko nie zabraknie również propozycji z obszarów takich jak labelling, logispack, co-packaging, safetypack, luxpack czy printing.

Żądni wiedzy

W ramach strefy workshops podczas targów odbędzie się szereg wykładów poświęconych szeroko pojętej tematyce opakowaniowej. Na scenie znani i cenieni przedstawiciele branży zaprezentują najgorętsze tematy.

Robert Lis z Mondi zwróci uwagę na unboxing oraz optymalizację kosztów (o)pakowania w branży FMCG. Rober Sieńko z 3m Projekt opowie natomiast o tym, jak pokazywać produkty w punkcie sprzedaży tak, aby jak najlepiej wyeksponować ich opakowanie. Pokaże przykłady materiałów POS z rynku polskiego i europejskiego.

Będą także tematy związane z opakowaniami ekologicznymi. Andrzej Kornacki z firmy Futamura poprowadzi wykład o biodegradowalnych i kompostowalnych foliach celulozowych. Produkty NatureFlex posłużą jako przykład realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym.

Marta Krawczyk z Rekopolu przygotowała wykład i warsztaty o tym, jak projektować opakowania, aby ich materiały nadawały się do recyklingu i trafiały z powrotem do obiegu. Swój blok wystąpień „Projektowanie opakowań, uszlachetnianie i realizacja” zapowiada także PrintCity Allianz.

Wszyscy zainteresowani tematyką opakowań i rozwiązaniami ekologicznymi w tym zakresie znajdą coś dla siebie na Targach Packaging Innovations, 2 i 3 kwietnia w Expo XXI Warszawa. Aby otrzymać bezpłatną wejściówkę, wystarczy zarejestrować się na stronie www.packaginginnovations.pl.

Marketing przy Kawie jest patronem medialnym wydarzenia.

  • 6

18 lutego 2019