MEC: „Wiadomości” rządzą na Podlasiu, „Fakty” na Śląsku
  • 0
  • 2
17.07.2017

MEC: „Wiadomości” rządzą na Podlasiu, „Fakty” na Śląsku

Programy informacyjne TVN i TVP1 z różnym powodzeniem walczą o widownię w poszczególnych województwach – pokazuje analiza MEC na podstawie danych Nielsena. „Wiadomości”, mimo spadków, wciąż rządzą na Podlasiu, a „Fakty”, po lekkich wzrostach – na Śląsku. Gdyby wszyscy Polacy oglądali tak, jak mieszkańcy województwa podkarpackiego lub świętokrzyskiego, TVP1 wciąż byłaby liderem rynku.

TVP1 w pierwszej połowie roku miała blisko-15 procentowy udział w czasie oglądania dorosłych mieszkańców województwa podkarpackiego, a blisko 14,6 proc. wśród widzów ze świętokrzyskiego.

TVN osiągał najlepsze notowania w województwie śląskim (11,4 proc.), a Polsat – w kujawsko-pomorskim (12,5 proc.). TVP2 w trzech województwach przekroczyła granicę 10 proc. udziału, by najlepsze notowania (11,2 proc.) osiągnąć w lubelskim.

Jeśli spojrzeć na poszczególne województwa z perspektywy udziałów wielkiej czwórki, największy udział kontroluje ona wciąż w świętokrzyskim – niemal 46 proc. Najgorzej duże stacje radzą sobie w opolskim. Tam TVP1, TVP2, Polsat i TVN miały łącznie w pierwszej połowie roku niespełna 32 proc. udziału w czasie oglądania dorosłych Polaków.

MEC sprawdził także, jaka jest popularność programów informacyjnych TVP1 i TVN, czyli „Wiadomości” i „Faktów”. Te pierwsze najlepszy udział osiągają na Podlasiu, podczas gdy „Fakty” (lider w skali ogólnopolskiej) królują na Śląsku.

Udział „Wiadomości” najmocniej, bo o blisko 1/3, skurczył się w pierwszej połowie 2017 r. w województwie wielkopolskim. Od stycznia do czerwca program odnotował tam 14,6-procentowy udział w czasie oglądania dorosłych widzów. Najwięcej zyskał zaś w województwie lubelskim – wzrósł o 18 proc.

Z kolei „Fakty” najbardziej zyskały (32 proc.) w podlaskim. To właśnie w tym województwie największy udział mają wciąż „Wiadomości”. W porównaniu z I półroczem 2016 r. straciły one jednak 15 proc. udziału.

„Fakty” najmocniej straciły zaś w województwie lubelskim. Udział programu stopniał o 1/4 w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Dane te mogą, ale nie muszą być związane z preferencjami politycznymi widzów z poszczególnych województw. Nielsen w swoich pomiarach nie uwzględnia takiej zmiennej, jak poglądy polityczne.

17 lipca 2017

14 lipca 2017