McDonald’s skarży Gdańsk za uchwałę krajobrazową
  • 0
  • 1
1.03.2021

McDonald’s skarży Gdańsk za uchwałę krajobrazową

22 lutego 2018 r. Gdańsk przyjął uchwałę krajobrazową. Od momentu jej uchwalenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynęło 15 skarg na jej zapisy – podaje „Gazeta Wyborcza”. Jedną ze skarżących firm jest McDonald’s.

Jedenaście skarg zostało już przez sąd oddalonych, jedną odrzucono z powodu błędów formalnych, a dwie nadal są procedowane. W przypadku McDonald’s chodzi o lokale przy ul. Świętokrzyskiej i al. Grunwaldzkiej w Gdańsku, przy których zamontowano wysokie znaki z charakterystycznymi łukami.

W odpowiedzi na zapytanie „Gazety Wyborczej” McDonald’s tłumaczy, że zdecydował się na ten krok, ponieważ pylony z nazwą własną marki lub logotypem są kluczowe dla prowadzenia działalności gastronomicznej. Anna Borys-Karwacka, dyrektorka ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska wskazuje, że znaki zostały wybudowane na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę, wydanego przez organ administracji publicznej. Przedsiębiorca poniósł koszty ich produkcji i umiejscowienia.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, McDonald’s Polska przekonuje, że uchwała jest niezgodna z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a szerzej z Konstytucją RP.

– Decyzje władz samorządowych dotyczące uchwał krajobrazowych w poszczególnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. Prowadzimy dialog z lokalnymi władzami, wskazując na uwarunkowania naszej działalności. Pylony z nazwą własną marki lub logotypem są elementem oznaczenia naszych restauracji i są każdorazowo umieszczane na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę wydanego przez organ administracji publicznej. Przedsiębiorca ponosi koszty ich produkcji i umiejscowienia. W naszej opinii wraz z innymi prawnie chronionymi wartościami wynikającymi z prawa własności i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, prawa nabyte powinny zostać uwzględnione w ramach wprowadzania miejscowej uchwały krajobrazowej. Z tego też względu złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – mówi Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska.

Skarga McDonald’s w gdańskim sądzie została tymczasowo zawieszona. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w analogicznych sprawach dotyczących uchwał krajobrazowych w innych miastach zadał bowiem szereg pytań do rozstrzygnięcia sporów do Trybunału Konstytucyjnego.

McDonald’s nie jest jedyną firmą, która nie zgadza się z uchwałą krajobrazową Gdańska. Podobne zarzuty zgłasza m.in. Lidl Polska.

Źródło: www.trojmiasto.wyborcza.pl

  • 1
McDonald’s skarży Gdańsk

McDonald’s skarży Gdańsk

K

1 miesiąc temu

Widzę jedno z tych przeklętych "M" z okna pracy. Okropność.

Abc

1 miesiąc temu

Jasne, dajcie wincyj reklam i szyldów, WSZĘDZIE

ajanato

1 miesiąc temu

Tego jeszcze nie grało: międzynarodowy kolos do zarabiania pieniędzy autorytatywnie, po głębokiej analizie polskiego porządku prawnego, stwierdza, że ta uchwała jest niezgodna z polską konstytucją. No rośnie nam nowy kompetentny trybunał.

1 marca 2021