mBank oddaje gromadzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki pod młotek
  • 2
  • 2
24.06.2020

mBank oddaje gromadzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki pod młotek

Budowana latami kolekcja dzieł sztuki mBanku pójdzie pod młotek 25 czerwca. Józef Brandt, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Alfred Wierusz-Kowalski i ponad dwudziestu innych artystów. Zlicytowane zostaną 32 prace przede wszystkim z końca XIX i początku XX wieku. Pozyskane środki będą służyć zakupom nowych, młodszych dzieł.

Instytucje finansowe mogą sobie pozwolić na pozyskiwanie dzieł naprawdę wybitnych i drogich. Swoje kolekcje sztuki posiadają m.in. USB czy Bank of America. Prawdziwym wydarzeniem są ich licytacje, jak to miało miejsce w przypadku imponujących zbiorów niemieckiego Deutsche Banku czy włoskiego UniCredit.

Każda kolejna, tworzona latami kolekcja pojawiająca się na rynku sztuki to spektakularne wydarzenie. Aukcja dzieł należących do mBanku będzie początkiem powstającego właśnie funduszu „M jak malarstwo”. Ma on wspierać młodych polskich artystów i artystki.

Prace tej rangi, jakie posiada mBank, nie trafiają na aukcje często. W 2018 r. podczas pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rekordowe 1,5 mln zł zapłacono za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu”, pochodzącą właśnie ze zbiorów banku.

Teraz znów pod młotek pójdzie inne dzieło tego artysty – „Pospolite ruszenie u brodu”. Praca została kupiona w 1997 r. Wtedy jej wartość wynosiła 375 tys. zł. Dziś jest szacowana na kwotę wielokrotnie wyższą – od 800 tys. zł do nawet 1,4 mln zł. Józef Brandt stale poruszał się w tematyce zaczerpniętej z historii dawnej Rzeczypospolitej. Pracując w Monachium, swoje obrazy podpisywał „Józef Brandt z Warszawy”.

Inny słynny twórca, którego obraz zostanie zlicytowany podczas aukcji kolekcji, to Włodzimierz Tetmajer. Artysta związał swoje życie ze wsią, a w 1890 r. pojął za żonę chłopkę, Annę Mikołajczykównę. Osiedlił się wraz z nią w podkrakowskich Bronowicach. Ten mezalians wstrząsnął inteligenckim środowiskiem Krakowa oraz wywołał skandal i oburzenie mieszczaństwa. Wartość prezentowanego na aukcji obrazu „Król chłopów” szacuje się na 70–100 tys zł. W 1995 r. jego cena wyniosła około 40 tys. zł.

Licytowane będzie również wyjątkowe dzieło Alfreda Wierusza-Kowalskiego „Niespodziewana śnieżyca”, wyceniane nawet na 800 tys. zł. Pojawi się także obraz Stanisława Witkiewicza „Jarmark w miasteczku”. Wartość prac tego artysty na rynku rośnie niezwykle szybko. Dwie dekady temu podobne dzieła kosztowały od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Teraz górna estymacja dzieła prezentowanego na aukcji to aż 140 tys. zł.

W kolekcji znalazły się także prace wybitnych twórców współczesnych, m.in. Jana Tarasina. Prezentowana praca pochodzi z późnego okresu jego twórczości. Obraz został namalowany już po przejściu Tarasina na emeryturę. Właśnie w tym czasie tworzył swoje najciekawsze kompozycje, będące wynikiem wielu lat badań i przemyśleń. „Sytuacje” to jedna z najbardziej znanych i najwybitniejszych serii artysty. Właśnie z niej pochodzi obraz „Zapisy”. Na wystawie oraz aukcji pojawią się ponadto wyjątkowe dzieła innych twórców, takich jak Juliusz Kossak, Józef Rapacki czy Ryszard Pasikowski.

Aukcja dzieł sztuki z naszej kolekcji ma jeden cel: sfinansować fundusz „M jak malarstwo”, który powstał w banku, żeby wspierać młodych polskich malarzy. Rozumiemy, że takie wsparcie jest im niezbędne, szczególnie w okresie pandemii. Chcemy stworzyć niezwykłą kolekcję, która z czasem powiększy swą wartość i… wspomoże kolejnych młodych artystów. Wierzę, że dzięki pracy wybitnych specjalistów w komisji zakupowej funduszu uda nam się osiągnąć ten cel – mówi prezes mBanku, Cezary Stypułkowski.

Tworzenie kolekcji sztuki przez firmy jest coraz częstszą formą lokowania kapitału i działań z obszarów kultury czy społecznej odpowiedzialności biznesu. 25 czerwca o godz. 19:00 wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym, Desa Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych domu aukcyjnego.

Wystawę Kolekcji Sztuki mBanku można oglądać od 5 do 25 czerwca 2020 r. w godz. 11:00–19:00 (poniedziałek–piątek) i 11:00–16:00 (sobota) w Domu Aukcyjnym Desa Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa. Wstęp wolny.

 

  • 1
mBank oddaje gromadzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki pod młotek

mBank oddaje gromadzoną przez lata kolekcję dzieł sztuki pod młotek

24 czerwca 2020

23 czerwca 2020

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
23.06.2020

Wystartowała 14. edycja konkursu na najlepszy raport społeczny

Raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności oraz zrównoważonego rozwoju mogą być zgłaszane do 14. edycji Konkursu Raporty Społeczne. Na stronie RaportySpoleczne.pl dostępny jest już formularz do zgłaszania publikacji prezentujących niefinansowe dane o firmie, organizacji czy instytucji oraz raportujących m.in. kwestie społeczne, środowiskowe, dotyczące ładu organizacyjnego. Nabór potrwa do 6 sierpnia.