Maturzyści zatańczyli „Poloneza równości” w geście solidarności z rówieśnikami LGBT+
  • 1
  • 0
13.02.2019

Maturzyści zatańczyli „Poloneza równości” w geście solidarności z rówieśnikami LGBT+

Chłopak z dziewczyną, ale także dziewczyna z dziewczyną i chłopak z chłopakiem – tak wyglądał studniówkowy polonez tegorocznych maturzystów w stołecznym I SLO Bednarska. Wbrew utrwalonym kulturowo wzorcom uczniowie zatańczyli „Poloneza równości” w geście akceptacji dla koleżanek i kolegów LGBT+. Akcję zainicjowały organizacje Miłość Nie Wyklucza i Fundacja Wolontariat Równości oraz marka Ben & Jerry’s.

Studniówka to ważny dzień w życiu każdego młodego człowieka, swego rodzaju symbol wejścia w dorosłość. Polonez jest jej nieodłączną tradycją. Jak wiele innych tańców, dyktuje on jednak wyłącznie heteronormatywne wzorce kulturowe, trudne do przyjęcia dla osób nieheteroseksualnych – podkreślają organizatorzy akcji.

Często osobom LGBT+ odmawia się prawa do zatańczenia z wybranym partnerem czy partnerką. Stawia je to w niekomfortowej sytuacji, a nierzadko skłania do rezygnacji z udziału w zabawie. W przeciwieństwie do par hetero, które nie muszą nikogo pytać o zdanie i mogą na studniówkę przyjść, z kim chcą.

Sytuację młodych osób LGBT+ dodatkowo pogarsza fakt, że szkoła jest miejscem, gdzie najczęściej doznają przemocy. A ta obok osamotnienia i braku akceptacji stanowi jedną z przyczyn depresji i myśli samobójczych wśród nastolatków LGBT+. Miewa je 70% z nich*.

Wydawałoby się, że wsparciem może być dom rodzinny, ale często nie jest. Brak akceptacji najbliższych skutkuje ogromnym poczuciem osamotnienia, na które uskarża się 70% młodych osób LGBT+*. W tych okolicznościach pozytywnym sygnałem jest, że 76% uczniów i studentów w Polsce zauważa przemoc skierowaną przeciwko nieheteronormatywnym rówieśnikom**.

„Polonez równości” zatańczony w parach jednopłciowych przez maturzystów z Bednarskiej ma być odpowiedzią na pomijanie potrzeb młodych nieheteronormatywnych osób w czasie wydarzeń takich jak studniówka czy walentynki.

Rozmowa z uczniami na ten temat wynika z tradycji i wartości naszej szkoły. Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze, dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka.

Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają – mówi Wanda Łuczak, dyrektorka I SLO.

Akcję wsparły: Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben & Jerry’s, które wspólnie działają na rzecz równości osób LGBT+.

Aktualnie nasza strategia oparta jest na haśle „Love is Love” – każda miłość jest równa i tak samo istotna. W ubiegłym roku wraz z Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat Równości zawarliśmy partnerstwo. Jego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Wspólnie też, tuż przed ubiegłoroczną Paradą Równości w Warszawie zorganizowaliśmy powrót niezniszczalnej tęczy na plac Zbawiciela, co było symbolicznym wsparciem tej społeczności. Teraz chcemy pokazać, że ktoś w ważnym momencie życia myśli o młodych LGBT+. Liczymy, że rozpocznie to szerszą dyskusję i w efekcie przyniesie lepsze zrozumienie dla ich spraw – tłumaczy Martyna Kaczmarek, brand manager marki Ben & Jerry’s.

„Polonez równości” został udokumentowany w filmie w reżyserii Michała Marczaka. W wideo, które wyprodukowało F25, zobaczymy przygotowania do studniówki, poloneza i after party. Z kolei za pośrednictwem strony www.polonezrowności.pl można zamanifestować swoje poparcie dla osób LGBT+.

* Badania zlecone przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa, dane: „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016” pod red. Magdaleny Świder i dra Mikołaja Winiewskiego

** „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT+, ale boicie się zapytać”, Mirosława Makuchowska, Cecylia Jakubczak, Agata Chaber

Andersen

1 miesiąc temu

Gdyby rodzice, realne nastawienie szkół do kwestii tolerancji dla odmienności, weryfikowali PRZED puszczeniem tam pociech na nauki, to takie akcje nie byłyby potrzebne.

Piotr S.

1 miesiąc temu

"Aktualnie nasza strategia oparta jest na haśle „Love is Love” – każda miłość jest równa i tak samo istotna. W ubiegłym roku wraz z Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat Równości zawarliśmy partnerstwo. Jego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej".

Mówiąc szczerze mam wątpliwości co do powodzenia tej akcji w wyznaczonym przez organizatorów czasie. Przede wszystkim ze względu na swoiste zafiksowanie się działaczy na rzecz równości na terminie "małżeństwo". Pojęciu kulturowo i tradycyjnie odnoszącym się do relacji kobieta-mężczyzna. Myślę, że pozostanie przy sformułowaniu "związki partnerskie", z analogicznymi do małżeństwa prawami byłoby sensowniejsze, gdyż nie rodzi tylu kontrowersji i takiego oporu.

Andersen

1 miesiąc temu

@Piotr S.: Bo w tych akcjach nie chodzi o równość...

 

13 lutego 2019

12 lutego 2019