Louis Vuitton utrzymuje pierwsze miejsce w rankingu najcenniejszych marek luksusowych BrandZ Top 10 już 14. rok z rzędu
 • 0
 • 0
18.07.2019

Louis Vuitton utrzymuje pierwsze miejsce w rankingu najcenniejszych marek luksusowych BrandZ Top 10 już 14. rok z rzędu

W ciągu ostatniego roku LV zwiększył wartość swojej marki o 15%, do 47,2 mld dol. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi, klarownej tożsamości i atrakcyjnemu dziedzictwu kulturowemu brand Louis Vuitton nadal osiąga wzrost.

W porównaniu do ubiegłego roku sektor dóbr luksusowych odnotował większy wzrost niż pozostałe kategorie w rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za rok 2019. Zestawienie opublikowały WPP i Kantar. Łączna wartość marek z tej kategorii wzrosła o 29%. Zyskały one ponad 38 mld dol. i osiągnęły poziom 171,3 mld dol.

Kategoria dóbr luksusowych odnotowała wyjątkowy wzrost dzięki przesunięciu istniejącego napięcia między ekskluzywnością a dostępnością. Jest to związane z atrakcyjnością dla dwóch różnych grup odbiorców. Starsi, tradycyjni konsumenci chcą poczuć więź z coraz bardziej młodzieńczym i włączającym duchem produktów z luksusowej półki. Z kolei młodsi klienci aspirują do marki luksusowej, nawet jeśli stać ich tylko na symboliczny zakup niewielkiego produktu.

W rankingu dominują marki francuskie. Jest ich aż sześć w pierwszej dziesiątce rankingu BrandZ dla segmentu dóbr luksusowych. LV, Chanel (nr 2, wartość: 37,0 mld dol.) i Hermès (nr 3, wartość: 31,0 mld dol.) znajdują się w pierwszej trójce światowego rankingu marek luksusowych. Równocześnie są to trzy najcenniejsze marki z Francji.

Najszybciej rosnącą marką okazał się Dior (nr 8), którego wartość wzrosła o 29%, do poziomu 4,66 mld dol. Do dobrych wyników marki przyczyniły się szczególnie wyniki w Chinach i USA. Dior kontynuował też sukcesy swojej oferty kosmetyków i perfum na całym świecie.

– Liczba osób, które są w stanie kupować produkty luksusowe, jest nadal ograniczona. Media społecznościowe poszerzają natomiast możliwość docenienia marek luksusowych. Marki te wzmacniają bowiem i doskonalą swoją obecność w tych mediach, a ponadto wprowadzają innowacyjne sklepy w świecie realnym
– komentuje Elspeth Cheung, dyrektor ds. global BrandZ valuations w firmie Kantar.

– Marki luksusowe są liderami, jeśli chodzi o dostarczanie konsumentom wyjątkowych doświadczeń, zarówno online, jak i offline. Jednak pomimo imponującego wzrostu kategorii wyniki rankingu BrandZ można interpretować jako ostrzeżenie, że poleganie wyłącznie na samym dziedzictwie marki w celu utrzymania sukcesu nie jest rozsądną strategią. Marki luksusowe muszą odpowiadać na zmieniające się potrzeby młodszej grupy konsumentów. Muszą angażować się w kontakt z tymi konsumentami w sposób, który będzie dla nich znaczący
– dodaje.

Pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach chińscy konsumenci nadal są motorem wzrostu kategorii. Kilka marek, w tym Saint Laurent/Yves Saint Laurent, Chanel i Gucci, osiągnęło wzrost. Zrobiły to dzięki skutecznemu odwołaniu się do młodszych pokoleń chińskich konsumentów poprzez platformy społecznościowe, takie jak WeChat i Instagram.

Marka LV „uaktualniła” swoje dziedzictwo, wchodząc do segmentu produktów turystycznych. Inne ekskluzywne marki, jak np. Chanel (nr 2, wartość: 37,0 mld dol.) i Cartier (nr 6, wartość: 6,0 mld dol.), zachowały natomiast spójność z wypracowanym dziedzictwem. Chanel utrzymał swoją markę w segmencie usług kosmetycznych. Brand ten powstał ponad 30 lat temu z inicjatywy niedawno zmarłego Karla Lagerfelda. To on nadał jej takie cechy jak atrakcyjność, kreatywność i innowacyjność.

Gucci (nr 4, wartość 25,3 mld dol.) to najcenniejsza marka włoska w globalnym rankingu od siedmiu lat. Po objęciu stanowiska prezesa przez Marco Bizzarriego, a stanowiska dyrektora kreatywnego przez Alessandro Michelego brand zmienił się i ożywił dzięki nowej fali rozwiązań kreatywnych. Wpłynął na to również zwiększony nacisk na handel elektroniczny i strategie komunikacji w mediach cyfrowych. Dzięki odważnym projektom i nieco krzykliwemu stylowi, który czerpie inspirację z dziedzictwa marki, innowacyjne podejście przyciągnęło do tej marki nowych fanów mody i młodszych konsumentów. Przełożyło się to na zwiększoną sprzedaż i dalszy rozwój.

BrandZ Top 10 – najcenniejsze marki luksusowe w 2019 r.

Pozycja w 2019 r.MarkaKraj pochodzeniaWartość marki w 2019 r. (mln dol.)Zmiana wartości markiZmiana miejsca w rankingu
1Louis VuittonFrancja47 21415%0
2Chanel[1]Francja37 006nie dotyczyNowa
3HermèsFrancja30 96610%-1
4GucciWłochy25 27413%-1
5RolexSzwajcaria8389-4%0
6CartierFrancja5998-15%0
7BurberryWielka Brytania46985%0
8DiorFrancja465829%1
9Saint Laurent/Yves Saint LaurentFrancja35728%1
10PradaWłochy3504-11%-2

[1] Wyniki marki Chanel w rankingu poprawiły się dzięki dostępności dodatkowych informacji finansowych. Dzięki temu autorzy rankingu BrandZ mogli ponownie przeliczyć wartość marki. Poziom 37,0 mld dol. przeniósł tę markę na miejsce drugie w rankingu sektora dóbr luksusowych.

Rośnie poczucie wpływu działalności przemysłowej na środowisko. Stąd większość sektorów jest w pełni świadoma, że nie może dłużej ignorować zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dotyczy to także sektora dóbr luksusowych.

Najważniejsze trendy wynikające z tegorocznego badania BrandZ Global Top 100:

 • Amazon zajął pierwsze miejsce w rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za 2019 r. Zwiększył wartość swojej marki w ciągu roku do 315,5 mld dol.
 • Dobra luksusowe to najszybciej rosnąca kategoria (+29%). Niedaleko za nią plasuje się handel detaliczny (+25%), który zawdzięcza wzrost przesuwaniu się preferencji konsumentów w stronę kanałów cyfrowych i rosnącej roli konsumentów z pokolenia Y i Z.
 • Technologie, finanse i handel detaliczny to kategorie dominujące – przypada na nie ponad 2/3 łącznej wartości marek.
 • W rankingu Top 100 pojawiło się 9 nowych uczestników, głównie dzięki markom technologicznym z Chin i USA stosującym przełomowe modele biznesowe. Są to Dell Technologies, Xbox, Haier, Meituan i Xiaomi.
 • Marki azjatyckie zwiększają swoją obecność w rankingu. Obecnie w pierwszej setce jest już 15 marek chińskich, 3 indyjskie i jedna indonezyjska. Łącznie do rankingu zakwalifikowały się 23 marki azjatyckie, w tym LIC oraz Tata Consultancy Services.
 • Pojawia się nowe pokolenie marek – są to marki z pokolenia Z (stworzone po roku 1996). Znacznie wyprzedzają one inne marki pod względem dynamiki wzrostu. Z każdym rokiem swojego istnienia dodają coraz większą wartość do rankingu. Wnoszą niemal cztery razy więcej niż marki stworzone w epoce milenialsów (1977–1995). W pierwszej setce znalazły się łącznie 23 marki z pokolenia Z, ich średni wiek wynosi 16 lat. Tymczasem marek należących do pokolenia milenialsów jest 18, a ich średni wiek to 33 lata.
 • Marki zrównoważonego wzrostu. Właściciele marek doceniają, jak ważna jest poprawa i wzmocnienie wizerunku marek odpowiedzialnych w oczach konsumentów. Czynią to poprzez inicjatywy społeczne, ekologiczne i korporacyjne.
 • Wojna handlowa między Chinami i USA odbiła się na dynamice rankingu Top 100. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrost spowolnił, spadając do 7%. Ucierpiał na tym optymizm konsumencki, ponieważ na szereg kategorii wpłynęły cła handlowe. Najbardziej na sektor samochodowy, logistykę i bankowość.

O rankingu:

Po raz czternasty na zlecenie WPP eksperci firmy Kantar zajmujący się wartością marek przeprowadzili wycenę, która stanowi podstawę rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100. Ranking łączy w sobie rygorystycznie analizowane dane rynkowe agencji Bloomberg z obszernymi informacjami od ponad 3,7 mln konsumentów z całego świata. Obejmują one ponad 166 tys. różnych marek na przeszło pięćdziesięciu rynkach.

Marka może generować wzrost biznesowy w zależności od tego, jak jest postrzegana przez klientów. Analiza leżąca u podstaw wyceny i rankingu BrandZ jako jedyna opiera się na opiniach konsumentów. Do rankingu kwalifikują się marki spełniające następujące kryteria:

 • Marka jest własnością przedsiębiorstwa notowanego w obrocie publicznym lub takiego, którego dane finansowe są publikowane publicznie.
 • Marki banków dotyczą instytucji uzyskujących co najmniej 20% swoich zysków w segmencie bankowości detalicznej.
 • Start-upy, których wycena przekroczyła milion dol. (tzw. unicorn brands), publicznie ogłaszają swoją najnowszą wycenę. W poprzednich latach do rankingu kwalifikowały się wyłącznie spółki notowane na giełdzie lub badane przez biegłych rewidentów.

Zestaw rankingów i raportów z wyceny marek pod szyldem BrandZ obejmuje Australię, Chiny, Francję, Hiszpanię, Holandię, Indie, Indonezję, Niemcy, Republikę Południowej Afryki, USA, Wielką Brytanię, Włochy, a także Amerykę Łacińską (Argentynę, Brazylię, Chile, Kolumbię, Meksyk i Peru). W 2019 r. do rankingu dołączą Kanada i Japonia.

18 lipca 2019