Leica na czarnej liście chińskiego rządu za reklamę z placem Tiananmen
  • 1
  • 0
25.04.2019

Leica na czarnej liście chińskiego rządu za reklamę z placem Tiananmen

Marka aparatów fotograficznych Leica przygotowała kilkuminutowy film na rynek brazylijski, w którym m.in. nawiązuje do wydarzeń, jakie rozegrały się na placu Tiananmen w 1989 r. Spot trafił na czarną listę chińskiego rządu, a wpisy o marce znikają z Internetu w Chinach.

Pięciominutowe wideo zatytułowane „The Hunt” ukazuje fotografów, którzy z narażeniem życia wykonują zdjęcia w miejscach ogarniętych wojną i konfliktami. Jednym z bohaterów materiału jest zachodni fotograf, który dokumentuje wydarzenia, jakie rozegrały się w Pekinie w czerwcu 1989 r.

Przed trzydziestoma laty odbyły się tam protesty. Chińscy studenci domagali się reform i większych swobód. Komunistyczne władze rozpędziły manifestujących siłą. Według nieoficjalnych informacji zginęło wtedy nawet kilka tysięcy osób.

Jednym z symboli tych wydarzeń jest zdjęcie Jeffa Widenera ukazujące nieznanego mężczyznę, który zagrodził drogę kolumnie czołgów. Do tej fotografii właśnie nawiązuje jeden z wątków spotu.

Na film zareagowała chińska cenzura Internetu. Od kilku dni w tamtejszej sieci społecznościowej Weibo nie można opublikować żadnego wpisu zawierającego nazwę marki zarówno w języku angielskim, jak i chińskim. Internauci sugerują, że sprawa może zaszkodzić też marce Huawei. W jej smartfonach montowane są bowiem aparaty niemieckiej marki.

Emily Anderson, rzeczniczka firmy Leica, zdystansowała się do spotu. W wypowiedzi dla „South China Morning Post” oświadczyła, że nie został on oficjalnie zatwierdzony. Jak przekonuje, „ubolewa nad nieporozumieniami i nieprawdziwymi wnioskami, jakie mogły zostać wyciągnięte”. Wideo usunięto też z YouTube.

Spot „The Hunt” przygotowała agencja FNazca/Saatchi & Saatchi obsługująca markę w Brazylii od 2012 r. W wydanym oświadczeniu zaznaczyła, że nigdy nie naraziłaby reputacji klienta, wypuszczając reklamę bez odpowiedniej zgody.

Źródło: www.scmp.com

Tomek

4 tygodnie temu

Z tym gościem, który zasadził się żeby zrobić zdjęcia wilkom z papierosem w zębach to ktoś mocno nie pomyślał. Słabo, bo na początku spota dostajemy przekaz, który od razu obniża jego wiarygodność... a właśnie ona miała być jego siłą :-(

:)

4 tygodnie temu

@Tomek: To już nawet wilki palą papierosy? Tan nałóg jest niemożliwy...

25 kwietnia 2019