Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki w kampanii „Wybraliśmy wolność 4 czerwca 1989” (wideo)
  • 1
  • 3
17.05.2017

Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Tadeusz Mazowiecki w kampanii „Wybraliśmy wolność 4 czerwca 1989” (wideo)

12 maja w Warszawie ruszyła druga edycja kampanii Domu Spotkań z Historią, pod hasłem „Wybraliśmy wolność 4 czerwca 1989”. Jej głównym celem jest utrwalenie idei obchodów Święta Wolności i zachęcenie mieszkańców stolicy do powtórki z historii najnowszej oraz wspólnego świętowania.

4 czerwca 1989 r. to data szczególna. Wyniki pierwszych częściowo wolnych wyborów były zwycięstwem Polaków, którzy opowiedzieli się za wolnością i solidarnie sprzeciwili się systemowi komunistycznemu.

Kampania „Wybraliśmy wolność“ przypomina uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Podkreśla też, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 r. Koncentruje się zwłaszcza na emocjach: wzruszeniu i radości. Dlatego lejtmotywem akcji jest znak uśmiechu.

W akcji wykorzystano archiwalne fotografie z kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zobaczymy w niej m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Lecha Wałęsę, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Kuronia, Jana Olszewskiego czy Bronisława Geremka.

Częścią kampanii jest także akcja „Uśmiechy wolności”. Każdy, kto zechce podzielić się z innymi radością z wolności i prześle swoje zdjęcie, będzie współtwórcą Obywatelskiej Galerii Wolności.

Pod koniec maja odbędą się również warsztaty kreatywnego pisania z Loesje Polska wokół tematów wolności, demokracji i praw człowieka. Loesje to zabawa skojarzeniami słownymi, pobudzanie twórczego myślenia, gra schematami językowymi i zachęta do wyrażania myśli w niekonwencjonalny sposób.

Warsztaty są zaproszeniem do refleksji i konstruktywnej dyskusji poświęconej świętowaniu rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

4 czerwca Dom Spotkań z Historią zorganizuje na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu piknik „Świętujemy wolność”. Wystąpią na nim m.in. T. Love, Czesław Śpiewa, Waglewski Fisz Emade, Wojciech Mazolewski i Chaos Pełen Idei oraz Natalia Przybysz, Wojciech Waglewski, Vienio, Piotr Zioła, a także The Jobers pod dyrekcją Marcina Partyki.

Kampania potrwa do 4 czerwca. Prowadzona jest na nośnikach outdoorowych. W kinach studyjnych w Warszawie można obejrzeć 30-sekundowy spot.

  • 3

17 maja 2017

Reklama
Reklama