Królewna kocha smoka na TikToku, czyli Brodka, Wieniawa i Urbańska w kolejnej odsłonie projektu „Allegro Lektury 2.0”
AdvertisementAdvertisement
  • 6
  • 6
22.09.2020

Królewna kocha smoka na TikToku, czyli Brodka, Wieniawa i Urbańska w kolejnej odsłonie projektu „Allegro Lektury 2.0”

Gdzie i jak tworzyliby klasycy polskiej literatury, gdyby żyli współcześnie? Czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska głosiłaby idee feministyczne, a Bolesław Leśmian bawił się słowem na TikToku? Czy Adam Mickiewicz pisałby teksty do alternatywnych ballad, by później udostępnić je na platformie audio? W drugim sezonie podcastów „Allegro Lektury 2.0” Monika Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Smolasty, Miuosh i Natasza Urbańska udowadniają, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.

Lektury szkolne często kojarzą się z archaizmem i oderwaniem od współczesnych realiów. Platforma e-commerce Allegro razem z producentem treści Storia by Abstra zadają kłam tym przekonaniom. Projekt „Lektury 2.0” na nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social media.

Julia Wieniawa sięgnęła po mickiewiczowską „Świteziankę”, nadając jej nutę nieoczywistości. Idolka młodzieży wyśpiewała tekst o miłosnym trójkącie, przy okazji go uwspółcześniając. Monika Brodka zinterpretowała utwór Bolesława Leśmiana o królewnie i smoku. Wiersz „Gad” w wykonaniu artystki i w aranżacji producenta 1988 stał się seksowny i hipnotyzująco mroczny.

Natalia Szroeder nagrała swoją interpretację „Modlitwy” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wokalistka zostawiła na utworze feministyczny, wyrazisty rys wpisujący się w nastroje, którymi współcześnie tętni świat. Smolasty w „Lubię, kiedy kobieta…” do tekstu wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera opowiedział przepiękny erotyk. Miuosh natomiast pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rapowej.

Ostatnią artystką, która wzięła udział w drugim sezonie projektu, jest Natasza Urbańska. Aktorka i piosenkarka zinterpretowała „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Poza gwiazdami drugiej serii w projekcie „Allegro Lektury 2.0”, jak dotąd udział wzięli: Mery Spolsky, Ajgor Ignacy, Rosalie, Nadia, Kamil “Saful” Nożyński i Krzysztof Zalewski. Podcasty z obu sezonów mają blisko 2 miliony wyświetleń. Wszystkie nagrane dotąd utwory są dostępne pod adresem www.allegro.pl/lektury i na platformach audio Spotify, Lecton, TuneIn i Stitcher, a także w aplikacjach Apple i Google Podcasts.

  • 6
Kolejna odsłona projektu „Allegro Lektury 2.0”

Kolejna odsłona projektu „Allegro Lektury 2.0”

Posia

1 miesiąc temu

Był podobny projekt "Poeci" by White House Records :D

22 września 2020

21 września 2020