Konkurs Art Moves 2019 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty
 • 0
 • 4
14.08.2019

Konkurs Art Moves 2019 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty

Do konkursu Art Moves 2019 wpłynęło niemal 1000 prac z całego świata. Tegoroczne hasło brzmiało: „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”. Zwycięzcą został Dawid Celek. Przyznano też 9 wyróżnień.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest festiwalem sztuki billboardowej. Od dwunastu lat prezentuje i promuje tę kategorię sztuki publicznej.

W ramach festiwalu w przestrzeni Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata poruszające ważne, aktualne tematy. Na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do ekspozycji reklam (billboardach, citylightach i ekranach LED), prezentowane są prace artystyczne odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy.

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę billboardową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace nadesłane przez artystów z całego świata. Są one twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła.

Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny globalny świat. Wyrastają one z refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym. Są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”. Na konkurs wpłynęło niemal 1000 prac nadesłanych przez 539 artystów z 68 krajów. Były to prace m.in. z Rosji, USA, Tajwanu, Chin, Macedonii, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii czy Iranu. Wyjątkowo dużo prac nadesłano z Chin i Indii.

Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Czy świat wkrótce się skończy? Czy w niedługim czasie wymrze większość gatunków roślin i zwierząt na planecie? Czy nastąpi katastrofa ekologiczna? Czy większość ludzi będzie żyła w skrajnej biedzie, a świat pogrąży się w nieustających wojnach? Tego typu informacje zalewają nas każdego dnia – wywołują strach i paraliżują.

Jak nie popaść w depresję i czarnowidztwo, a alarmujące dane potratować jako wyzwanie i poszukać kreatywnych rozwiązań? Jak obudzić się z letargu? Jak znaleźć nadzieję i energię do działania? Jak pokonać stare, destrukcyjne schematy myślenia i działania i znaleźć nowe, lepsze rozwiązania?

Jak nie popaść w pesymizm i marazm, ale uwierzyć, że wiele zależy od nas – zarówno życie nasze, innych ludzi, jak i istot, które egzystują obok nas? Jak wyjść poza indywidualną perspektywę, poza własne ja i dostrzec, że każdy z nas jest częścią większej całości – ludzkości i przyrody – i ma na tę całość wielki wpływ? Jak myśleć w dłuższej perspektywie, a nie tylko o krótkoterminowych korzyściach? Co dobrego możemy zrobić dla siebie i świata oraz tych, którzy przyjdą tu po nas?

Jury w składzie:

 • Adam Niklewicz, artysta, North Haven, Connecticut (USA),
 • Mark Titchner, artysta, Londyn (Wielka Brytania),
 • Małgorzata Augustyniak, historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS, Warszawa (Polska),
 • Rafał Góralski, artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves, Toruń (Polska)

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na billboardach w ramach Festiwalu Art Moves 2019.

Wśród wyróżnionych artystów są:

 • Dawid Celek (Polska),
 • Marek Maciejczyk (Polska),
 • Patrick Baumann (Szwajcaria),
 • Cristian Brinza (Mołdawia),
 • Salma Abbassi (Tunezja),
 • Paweł Miszewski (Polska),
 • Łukasz Dukowicz (Polska),
 • Mario Estevez (Meksyk),
 • Wei Su (Kanada),
 • Michael Mayevsky (Ukraina).

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorem jest Dawid Celek z Polski. Do niego powędruje główna nagroda konkursu w wysokości 5 tys. zł.

Festiwal rozpocznie się 1 września 2019 r. w Toruniu, oficjalne otwarcie odbędzie się 6 września. Honorowy patronat nad festiwalem objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Festiwal jest dofinansowany ze środków gminy miasta Toruń i województwa kujawsko-pomorskiego.

 • 4

Dawid Celek (Polska)

Michael Mayevsky (Ukraina)

Patrick Baumann (Szwajcaria)

Salma Abbassi (Tunezja)

14 sierpnia 2019

13 sierpnia 2019