„Kobiety na mury” – akcja „Wysokich Obcasów”
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 1
30.11.2018

„Kobiety na mury” – akcja „Wysokich Obcasów”

Jolanta Wadowska-Król, Wanda Rutkiewicz i Kora – wizerunki tych kobiet pojawią się na muralach w trzech miastach. To element akcji „Kobiety na mury”, organizowanej przez „Wysokie Obcasy”.

Redakcja magazynu wraz lokalnymi oddziałami „Gazety Wyborczej” – „Gazetą Wyborczą Katowice”, „Gazetą Wyborczą Wrocław” oraz „Gazetą Stołeczną” – zainaugurowała właśnie prace nad pierwszymi malowidłami.

„Wysokie Obcasy” postanowiły stworzyć szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. W tym roku murale pojawią się w trzech miastach Polski, z którymi bohaterki były związane.

W Katowicach powstało malowidło z wizerunkiem Jolanty Wadowskiej-Król – lekarki, która w latach 70. ratowała setki dzieci z Katowic-Szopienic, chorych na ołowicę. Odważna i bezkompromisowa w dążeniu do prawdy, nie ugięła się pod naciskiem władzy, choć zamknęło jej to drogę do kariery naukowej.

We Wrocławiu namalowany zostanie mural z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz – wybitnej polskiej himalaistki. Rutkiewicz nie tylko weszła na Mount Everest (jako pierwsza Polka) i na K2 (jako pierwsza kobieta na świecie), ale przede wszystkim inspirowała innych do przekraczania własnych granic, pokazując, że nie ma rzeczy niemożliwych.

W Warszawie rozpoczęły się prace nad wizerunkiem Kory – artystki, piosenkarki, autorki tekstów, której odwaga nie kończyła się na scenie.

Motywem przewodnim całej akcji jest hasło „Kobiety wiedzą, co robią”, które pojawi się na wszystkich muralach.

Zależy nam, by przypominać historie niezwykłych kobiet i oddać im hołd. Ale przede wszystkim pragniemy inspirować kobiety, by odważyły się zmieniać swoją rzeczywistość i by nie traktowały płci jako ograniczenie, tylko atut – mówi Monika Summer-Brason, dyrektor marketingu magazynów „Gazety Wyborczej”.

„Wysokie Obcasy” do współpracy zaprosiły znanych artystów, którzy zaprojektowali murale. We Wrocławiu to Marta Frej, w Katowicach Andrzej Wieteszka, a w Warszawie Bruno Althamer. Za wykonanie malowideł odpowiada RedSheels. To kobieca interaktywna agencja outdoorowa, która specjalizuje się w produkcjach muralowych.

Opublikowany przez wysokieobcasy Środa, 28 listopada 2018

Uroczyste odsłonięcie pierwszego muralu odbyło się w Katowicach 21 listopada. Akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku. Redakcja „Wysokich Obcasów” pragnie pokazać, że każdy region Polski ma swoją „kobietę na murze”. Chce zachęcić turystów z całego świata, by poznali Polskę przez pryzmat inspirujących kobiet oraz odkryli piękno regionów, z którymi były związane.

  • 1

30 listopada 2018