Kino straci ważnych odbiorców? Kobiety po 35. roku życia nie wróciły do kin po pandemii
  • 0
  • 1
14.11.2021

Kino straci ważnych odbiorców? Kobiety po 35. roku życia nie wróciły do kin po pandemii

Wydawało się, że szczepienia oznaczają koniec problemów dla właścicieli kin. Najnowsze dane pokazują jednak, że kobiety powyżej 35. roku życia nie wróciły do sal kinowych. Częściej wybierają domowy streaming – wynika z doniesień „The Wall Street Journal”.

Dane dotyczą rynku USA, ale wzorce konsumpcji są podobne we wszystkich krajach rozwiniętych. Przed pandemią obawiano się, czy widzowie w ogóle będą jeszcze chcieli chodzić do kina. Nastawiano się na to, że jedynym kanałem dystrybucji może stać się streaming (video on demand). Producenci nie mieli jednak wątpliwości. Rok temu CEO WarnerMedia zapowiedział, że studio nadal będzie „nagradzać wspaniałą pracę, która jest godna sali kinowej”.

Po każdym lockdownie kina otwierały się powoli i nie wszystkie to robiły. W lecie 2020 r. w Warszawie z początku były to zaledwie trzy punkty, a i tak frekwencja w nich nie była zbyt duża.

Dzisiaj wiadomo, że do kin wrócili przede wszystkim młodsi widzowie, a także mężczyźni. We wrześniowej ankiecie przeprowadzonej przez firmę badawczą Engine Insights 66% kobiet zadeklarowało, że woli poczekać na film i obejrzeć go w domu w streamingu, niż iść do kina.

Potwierdzają to dane sprzedażowe ze Stanów Zjednoczonych. W 2020 r. w grupie 13–64 lata tylko 15% nabywców biletów stanowiły kobiety powyżej 35. roku życia. Przed pandemią, w 2019 r. było to 22%.

Branża filmowa obawia się, że zmiana nawyków konsumentek może zniweczyć zyski produkcji zaplanowanych na sezon świąteczny. Mowa tu o tytułach takich jak „West Side Story”, „House of Gucci” i „The Tragedy of Macbeth”.

źródło: „The Wall Street Journal”

  • 1
Czy kino straci jako widzów kobiety po 35. roku życia?

Czy kino straci jako widzów kobiety po 35. roku życia?

 

12 listopada 2021

11 listopada 2021

10 listopada 2021