Kamienna Góra prezentuje system identyfikacji wizualnej. Rybnik uważa, że to plagiat
AdvertisementAdvertisement
  • 0
  • 21
24.09.2020

Kamienna Góra prezentuje system identyfikacji wizualnej. Rybnik uważa, że to plagiat

18 września dolnośląska Kamienna Góra zaprezentowała system identyfikacji wizualnej. Składa się na nią m.in. wyróżniona postać rycerza z herbu oraz postać tkaczki, którą można odnaleźć na historycznych witrażach w ratuszu. Redakcja portalu Rybnik.com oraz rzecznik rybnickiego magistratu doszukują się w tej realizacji plagiatu.

W identyfikacji wizualnej Kamiennej Góry wykorzystano także grafiki kwiatu lnu odwzorowanego z zabytkowych polichromii na parterze ratusza. Kolorem wiodącym jest niebieski w odcieniu kwiatu lnu, niegdyś bowiem było to „miasto niebieskich łąk”. Barwa pomarańczowa odnosi się do elementów znajdujących się na polichromiach na parterze ratusza.

Jak podaje portal Relacje Regionalne, relacjonujący wydarzenia m.in. z Kamiennej Góry, autorem systemu identyfikacji wizualnej jest miejscowy magistrat. „»Księga marki« to pierwszy tego typu dokument w mieście. Został przygotowany przez profesjonalnych grafików i wprowadzony do używania zarządzeniem burmistrza (…)”.

Zdaniem rybniczan identyfikacja wizualna to plagiat systemu przygotowanego przez Studio Otwarte w 2018 r. dla Rybnika. W identyfikacji śląskiego miasta również wykorzystano podobną kolorystykę – błękit z tarczy herbu oraz czarny, czerwony i żółty. Jednym z głównych elementów stał się zaś szczupak obecny w herbie.

Leitmotivem SIW Rybnika są ilustracje inspirowane pochodzącymi z lat 20. XX w. witrażami w sali posiedzeń rybnickiego ratusza. Postaci w witrażach przedstawiają alegorie dziedzin tradycyjnie związanych z Rybnikiem: hutnictwa, przemysłu i handlu, wspólnoty miejskiej, górnictwa i rolnictwa.

Rybnicki system identyfikacji wizualnej otrzymał tytuł Polskiego Rebrandingu Roku 2018, nagrodę Dobry Wzór 2019 przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz nagrodę Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej podczas 14. edycji konkursu Śląska Rzecz.

W rozmowie z portalem Rybnik.com Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Rybnika tłumaczy, że miasto zastanawia się, jakie kroki podjąć w tej sprawie. Ponieważ władze Kamiennej Góry zdają się nie dostrzegać problemu, rozważane jest podjęcie kroków prawnych.

Źródło: www.www.rybnik.com

  • 21
Kamienna Góra

Kamienna Góra splagiatowała Rybnik?

System identyfikacji wizualnej Rybnika

24 września 2020

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
24.09.2020

UOKiK nakłada wielomilionowe kary na BNP Paribas, Millennium i Santander Bank

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał za niedozwolone klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. Nałożył na banki kary finansowe w wysokości: 26,6 mln zł dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Banku. Zakazał również stosowania zakwestionowanych klauzul.