Jeden z największych amerykańskich producentów mleka ogłasza bankructwo
  • 0
  • 1
18.11.2019

Jeden z największych amerykańskich producentów mleka ogłasza bankructwo

Dean Foods, jeden z największych w USA producentów mleka, ogłosił bankructwo. Działająca od prawie stu lat firma zmagała się w ostatnich latach z przyspieszonymi spadkami w kategorii tradycyjnego mleka.

Mleko, które stanowiło dotychczas podstawową zawartość amerykańskiej lodówki, powoli traci przychylność konsumentów. Szukają oni mniej słodkich lub roślinnych alternatyw.

Sprzedaż firmy spadła o 7% w pierwszej połowie 2019 r., a zysk o 14%. Dean Foods jest producentem dobrze znanych w Stanach Zjednoczonych marek, m.in. TruMoo, Dairy Pure czy Land O’ Lakes.

Według Euromonitora globalny rynek produktów stanowiących alternatywę dla mleka ma osiągnąć w tym roku 18 mld dol. To o 3,5% więcej niż w 2018 r. Wciąż jest to jednak ułamek rynku tradycyjnego mleka, który w tym roku osiągnie prawie 120 mld dol. na całym świecie.

Sprzedaż krowiego mleka spada jednak w ciągu ostatnich czterech lat. Według danych Nielsena przygotowanych dla CNN sprzedaż za ostatnie 52 tygodnie, kończące się 26 października, wyniosła około 12 mld dol. To spadek z 15 mld dol. w podobnym okresie w 2015 r. Słabsze wyniki dotyczyły wszystkich rodzajów mleka krowiego.

W przeciwieństwie do tego, mimo że wciąż znacznie mniejsza, sprzedaż mleka owsianego wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 636%, do 53 mln dol.

Źródło: www.edition.cnn.com

  • 1
Tradycyjne mleko notuje spadki

Tradycyjne mleko notuje spadki

18 listopada 2019