- 0
- 5
„Jazda bez czytanki”: Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy, m.in. Andrzej Mleczko, w kampanii sA4 Katowice – Kraków
Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza współtworzą kampanię „Jazda bez czytanki”, której organizatorem jest Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 Katowice – Kraków. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, jakie niesie z sobą korzystanie ze smartfonów podczas prowadzenia pojazdów.
Do wzięcia udziału w kampanii „Jazda bez czytanki” zostali zaproszeni znani, lubiani i cenieni:
- głos spokoju i rozsądku, Krystyna Czubówna;
- rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza, którzy w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób w przygotowanych ilustracjach zachęcają do porzucenia telefonów komórkowych na czas prowadzenia pojazdów.
O udziale w kampanii mówią:
– Temat wydał mi się ważny, bo dotyczy praktycznie wszystkich kierujących, w tym mnie. Będę zadowolony, jeśli pointa rysunku przypomni się jakiemuś kierowcy, kiedy będzie chciał grzebać w telefonie, bo coś jest „niecierpiące zwłoki”. To nie jest sprawa życia i śmierci. A właściwie to właśnie jest – zauważa Andrzej Rysuje, rysownik satyryczny.
– Biorę udział w kampanii, bo jest potrzebna. Każdy i każda z nas może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych osób, nie korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Dla mnie to właśnie znaczy cieszyć się życiem – dbać o to, żeby trwało jak najdłużej i pamiętać o innych – wyjaśnia Marta Frej, malarka i ilustratorka.
– Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od każdego z nas z osobna. Chętnie biorę udział w tej akcji, bo sprawa odpowiedzialnego zachowania za kierownicą powinna leżeć nam na sercu. Nie dajmy się kierować telefonowi. To my trzymamy kierownicę – apeluje Magda Danaj, Porysunki, ilustratorka.
5500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy
Tyle odnotowali ich w 2022 r. policjanci drogówki tylko w województwie śląskim. To o niecałe 500 przypadków mniej niż w 2021 r., ale liczby wciąż są zbyt duże.
– Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję przejeżdżamy już prawie 14 metrów. W związku z tym nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie SMS-a może doprowadzić do tragedii – tłumaczy sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57 proc. kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży. Co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – jest skupiony na swoim telefonie (dane Instytutu Transportu Samochodowego oraz raport Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).
– Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie znacznie większe ryzyko konsekwencji dla ludzkiego zdrowia i życia. Bezpieczne prowadzenie samochodu i aktywne korzystanie ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych definitywnie się wykluczają. Udział w ruchu drogowym nie powinien być jazdą bez trzymanki – konkluduje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki Stalexport Autostrada Małopolska.
Akcja obejmuje radio, internet i social media. Potrwa do końca lutego.
- 5