„Jazda bez czytanki”: Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy, m.in. Andrzej Mleczko, w kampanii sA4 Katowice – Kraków
  • 0
  • 5
17.01.2023

„Jazda bez czytanki”: Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy, m.in. Andrzej Mleczko, w kampanii sA4 Katowice – Kraków

Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza współtworzą kampanię „Jazda bez czytanki”, której organizatorem jest Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 Katowice – Kraków. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, jakie niesie z sobą korzystanie ze smartfonów podczas prowadzenia pojazdów.

Do wzięcia udziału w kampanii „Jazda bez czytanki” zostali zaproszeni znani, lubiani i cenieni:

  • głos spokoju i rozsądku, Krystyna Czubówna;
  • rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza, którzy w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób w przygotowanych ilustracjach zachęcają do porzucenia telefonów komórkowych na czas prowadzenia pojazdów.

O udziale w kampanii mówią:

Temat wydał mi się ważny, bo dotyczy praktycznie wszystkich kierujących, w tym mnie. Będę zadowolony, jeśli pointa rysunku przypomni się jakiemuś kierowcy, kiedy będzie chciał grzebać w telefonie, bo coś jest „niecierpiące zwłoki”. To nie jest sprawa życia i śmierci. A właściwie to właśnie jest – zauważa Andrzej Rysuje, rysownik satyryczny.

Biorę udział w kampanii, bo jest potrzebna. Każdy i każda z nas może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych osób, nie korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Dla mnie to właśnie znaczy cieszyć się życiem – dbać o to, żeby trwało jak najdłużej i pamiętać o innych – wyjaśnia Marta Frej, malarka i ilustratorka.

Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od każdego z nas z osobna. Chętnie biorę udział w tej akcji, bo sprawa odpowiedzialnego zachowania za kierownicą powinna leżeć nam na sercu. Nie dajmy się kierować telefonowi. To my trzymamy kierownicę – apeluje Magda Danaj, Porysunki, ilustratorka.

5500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy

Tyle odnotowali ich w 2022 r. policjanci drogówki tylko w województwie śląskim. To o niecałe 500 przypadków mniej niż w 2021 r., ale liczby wciąż są zbyt duże.

Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję przejeżdżamy już prawie 14 metrów. W związku z tym nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie SMS-a może doprowadzić do tragedii – tłumaczy sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57 proc. kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży. Co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – jest skupiony na swoim telefonie (dane Instytutu Transportu Samochodowego oraz raport Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).

Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie znacznie większe ryzyko konsekwencji dla ludzkiego zdrowia i życia. Bezpieczne prowadzenie samochodu i aktywne korzystanie ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych definitywnie się wykluczają. Udział w ruchu drogowym nie powinien być jazdą bez trzymanki – konkluduje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Akcja obejmuje radio, internet i social media. Potrwa do końca lutego.

  • 5
„Jazda bez czytanki”, rys. Andrzej Mleczko

„Jazda bez czytanki”, rys. Andrzej Mleczko

„Jazda bez czytanki”, rys. Andrzej Rysuje

rys. Andrzej Rysuje

„Jazda bez czytanki”, rys. Janek Koza

rys. Janek Koza

„Jazda bez czytanki”, rys. Magda Danaj, Porysunki

rys. Magda Danaj, Porysunki

„Jazda bez czytanki”, rys. Marta Frej

rys. Marta Frej

16 stycznia 2023