„Jakim jesteś Polakiem?” – pyta Instytut Spraw Obywatelskich
  • 0
  • 2
12.04.2021

„Jakim jesteś Polakiem?” – pyta Instytut Spraw Obywatelskich

Eksperci Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi przygotowali projekt zmian w ustawie o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. Chcą, by procedura była prostsza, dostępniejsza i gwarantowała, że głos obywateli będzie naprawdę słyszalny. Chcą, by zbieranie podpisów mogło odbywać się za pośrednictwem Internetu, co pozwoli Polkom i Polakom działać w ważnych dla nich sprawach. W związku z tym ruszyła kampania „Jakim jesteś Polakiem”.

Czy Polacy są dobrzy, mądrzy, mili? Lubią pomidorową, słuchają Bajmu czy raczej Mieczysława Fogga? Kibicują piłkarzom, a może skoczkom? To, jacy są, prezentuje kampania „Jakim jesteś Polakiem?”. Robi to po to, żeby pokazać, jak bardzo jesteśmy różni, a jednocześnie, że łączy nas wiele spraw, o które warto wspólnie walczyć, by mieć głos i realny wpływ na codzienność.

Na pytanie „Jakim jesteś Polakiem?” każdy może odpowiedzieć sam, rozwiązując quiz. Nie ma w nim złych odpowiedzi. Polki i Polacy są dzielni, wolni, mądrzy, dobrzy lub mili, bo quiz ma łączyć, a nie dzielić. Różnorodność narodowych pasji muzycznych czy kulinarnych upodobań prezentuje też seria krótkich filmów zrealizowanych w ramach kampanii.

Akcja jest kolejną odsłoną kampanii „Obywatele decydują”. Oprócz internautów zaangażowały się w nią znane osoby ze świata kultury. Odpowiedzi na pytania dotyczące ulubionego dania, dyscypliny sportu czy muzyka udzieliły między innymi Marzena Rogalska i Agnieszka Kaczorowska. Quiz można rozwiązać na stronie JakimJestesPolakiem.info.

To nasz sposób na to, by pokazać, że chociaż bardzo się różnimy, możemy razem wypracować naprawdę wiele. Wprowadzenie niektórych zmian wymaga skorzystania z dostępnych narzędzi prawnych, takich jak Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza, która w opinii wielu Polaków po prostu wymaga unowocześnienia – mówi Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, organizator kampanii „Obywatele decydują”.

I właśnie pytanie o to, jacy są Polacy, to punkt wyjścia do mówienia o Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej. To narzędzie pozwala Polakom brać sprawy we własne ręce. Teraz Instytut Spraw Obywatelskich chce dostosować je do wymogów współczesności. Eksperci przygotowali projekt zmian sprawiających, że cała procedura będzie prostsza i wzmocni głos obywateli. Chodzi o:

  • możliwość zbierania podpisów przez Internet,
  • likwidację podawania adresu zamieszkania,
  • zakaz odrzucania inicjatywy w pierwszym czytaniu,
  • określenie terminów procedowania przez parlament.

Wszystko po to, by obywatelskie projekty miały większe szanse na realizację.

Z danych instytutu wynika, że Polki i Polacy coraz więcej wiedzą o OIU, która daje im wpływ na funkcjonowanie państwa. Oczekują jednak uproszczenia procedury i dostosowania jej do okoliczności pandemii. Stąd projekt zmian do ustawy o OIU i kampania „Jakim jesteś Polakiem?”. Poziom skomplikowania i szereg wymogów formalnych sprawiają, że na rozpoczęcie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej decyduje się niewiele osób. Szczególnie teraz, gdy przez pandemię fizyczne zbieranie podpisów jest znacznie utrudnione.

Projekt Instytutu Spraw Obywatelskich powstał we współpracy ze specjalistami w dziedzinie legislacji, naukowcami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Gdańskiego. Treść nowej ustawy uwzględnia też wyniki konsultacji społecznych.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Gospostrateg”. Jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Łódzkim.

  • 2
Instytut Spraw Obywatelskich pyta, jacy są Polacy

Instytut Spraw Obywatelskich pyta, jacy są Polacy

Instytut Spraw Obywatelskich pyta, jacy są Polacy

9 kwietnia 2021