- 0
- 1
Jak Polacy widzą problemy psychiczne – badanie IRCenter
Firma IRCenter zbadała, jak Polacy postrzegają kryzys psychiczny. Mają oni powszechną świadomość rosnących problemów psychicznych, przede wszystkim wśród młodzieży. Zdecydowana większość Polek i Polaków jest przerażona liczbą samobójstw wśród młodych ludzi. Problemem postrzeganym przez ponad połowę Polek i Polaków jest samotność.
Czterech na pięciu Polaków (80%) uważa, że młodzi ludzie są coraz częściej uzależnieni od gier komputerowych. Niemal połowa (45%) uważa tak zdecydowanie. Trzy czwarte Polaków (75%) jest przerażonych liczbą samobójstw wśród młodych ludzi. Tyle samo jest przerażonych chorobami psychicznymi dotykającymi młodych ludzi. 72% zaś sądzi, że coraz więcej ludzi jest o krok od depresji. Młodsi badani uważają tak zdecydowanie częściej. Z kolei najstarsi częściej uznają, że coraz częstsze jest uzależnienie młodych od gier komputerowych.
Jeśli chodzi o problemy psychiczne (obszar kryzysu psychicznego), znacznie częściej niż pozostałe grupy zaniepokojenie wyrażają osoby:
- mieszkające w miejscowościach powyżej 100 tys. osób;
- przynależące do grup dyskryminowanych;
- niezadowolone ze swojego życia;
- nieufne w stosunku do innych;
- mające poczucie bycia wykorzystywanymi;
- uważające siebie za niereligijne;
- niedeklarujące przynależności do konkretnej religii czy wyznania.
Osoby o poglądach lewicowych częściej są przerażone:
- liczbą samobójstw ludzi młodych;
- chorobami psychicznymi ludzi młodych.
Uważają też, że coraz więcej ludzi jest o krok od depresji.
Niemal trzy czwarte Polaków (71%) sądzi, że coraz więcej ludzi jest uzależnionych od środków psychoaktywnych, w tym alkoholu. Ponad połowa Polaków (55%) uważa, że problemem naszych czasów jest samotność.
Badanie przeprowadzone przez agencję IRCenter na próbie reprezentatywnej Polaków n=1001 w wieku 18 lat i więcej. Termin realizacji: 1–3 kwietnia 2023. Licencjonowany panel badawczy.